بیمه تایم
طبقه بندی مشاغل در بیمه حوادث

طبقه بندی مشاغل در بیمه حوادث چگونه انجام می شود؟

۰
(۰)

بیمه نامه حوادث با توجه به پوشش هایی که این بیمه نامه برای بیمه گذاران ارائه می‌نماید، با توجه به شرایط شغلی هر فرد نرخ و حق بیمه حوادث بیمه نامه می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه به بررسی دقیق طبقه بندی مشاغل در بیمه حوادث خواهیم پرداخت.

نحوه طبقه بندی مشاغل در بیمه حوادث

در انواع شرکت‌های بیمه بر اساس ریسک شغلی، طبقه بندی مشاغل انجام می‌شود.

طبقه یک ( مشاغل بی‌خطر)

در این طبقه افرادی است که در فعالیت‌های روزمره خود با حداقل خطر روبه­رو هستند قرار می‌گیرد. مانند کارکنان اداری و دفتری، مدیران، معلمین، کارمندان، مهندسین طراح و افرادی که در دفتر کار خود به عرضه خدمات می‌پردازند.

طبقه دو (مشاغل کم‌خطر)

این طبقه شامل افرادی است که در فعالیت‌های روزمره خود در مقایسه با اشخاص موضوع طبقه اول با خطرات نسبی بیشتری روبرو هستند و معمولاً علاوه بر استفاده از نیروی فکر با دستشان هم کار می‌کنند، اما کار آن‌ها با ماشین آلات صنعتی نخواهد بود. مانند دندانپزشکان، مهندسین ناظر، بازاریاب‌ها، انبارداران، تعمیرکاران رادیو و تلویزیون، و اپراتورها و مهندسین کامپیوتر.

طبقه سوم ( مشاغل خطرناک)

در این طبقه افرادی است که متخصص یا نیمه متخصص هستند قرار می‌گیرد و اکثر آن‌ها معمولاً رعایت مقررات ایمنی با ماشین آلات و ادوات صنعتی کار می‌کنند. مانند کشاورزان، رانندگان وسایل نقلیه سبک، مهندسین برق و کارگران ساختمانی، مأمورین پمپ بنزین و …

طبقه چهارم (مشاغل پر خطر)

طبقه چهارم شامل افرادی است که با ماشین آلات و ادوات صنعتی بدون حفاظ و پرخطر کار می‌کنند و یا نوع کار آن‌ها پر خطر است. کارگران غیر ماهر صنعتی که کارهای مختلفی انجام می‌دهند و با خطرات متعدد روبرو هستند در این طبقه قرار دارند، همچنین پرس کار و برشکار فلز، دکل بند، مأمورین آتش نشانی، رانندگان وسایل نقلیه سنگین مانند کامیون و تریلی، کارگران کشتی، شیشه انداز ساختمان، کارگران حفاری چاه‌های نفت، رفتگر و بار انداز، تحصیلداران با موتور سیکلت و افرادی که در بلندی‌ها کار می‌کنند، مثل نماشوی ساختمان و داربست بند و …

طبقه پنج (مشاغل خیلی خطرناک)

طبقه پنجم و شامل افرادی است که در فعالیت روزمره خود با بیشترین خطر روبرو هستند. مانند خلبانان آزمایشی، کارگران معدن زیر زمینی، تولیدکنندگان محصولات آتش زا نظیر رنگ و تینر، مواد منفجره و …

پوشش‌های بیمه حوادث

با توجه به شرایط بیمه حوادث، پوشش‌های زیر در بیمه نامه حوادث تحت پوشش قرار می‌گیرد:

 • جبران هزینه‌های درمانی ناشی از وقوع حوادث
 • جبران نقص عضو
 • جبران ازکارفتادگی کامل و دائمی ناشی از حادثه
 • فوت  فرد به دلیل غرق شدن، برق‌گرفتگی، سقوط و خفگی
 • هزینه ابتلا به بیماری‌هایی مثل هاری، سیاه زخم و کزاز
 • جبران هزینه پارگی یا پیچیدگی رگ‌ها و عضلات
 • اقدام برای نجات افراد یا اموال از خطر و حادثه
 • جبران هزینه مسمومیت شیمیایی یا غذایی
 • جبران صدمه ناشی از تاثیر مواد خورنده مانند اسید

شرایط بیمه حوادث در پرداخت خسارت

تعریف ازکارافتادگی در بیمه حوادث

پرداخت غرامت بابت ازکارافتادگی کلی و جزئی ازمهم ترین موارد تحت پوشش در بیمه نامه حوادث می‌باشد. ازکارافتادگی کامل شامل مواردی از قبیل قطع نخاع کامل، نابینایی هر دو چشم، ناشنوایی هر دو گوش، برداشتن فک پایین صورت، از کار افتادن دست ها و پاها و یا قطع دست و پا، از دست دادن هر دو پنجه پا.

از کارافتادگی جزیی در بیمه حوادث شامل مواردی از قبیل ناشنوایی یک گوش ، نابینایی یک چشم، قطع انگشتان یا بند اول آن ها، قطع یک دست یا یک پا از قسمت‌های مختلف و از دست دادن اعضای اصلی بدن مثل طحال و کلی و بیضه هم از جمله مواردی ازکارافتادگی جزیی می‌باشد.

تعریف هزینه پزشکی در بیمه حوادث

عبارت است از هزینه‌هایی که ‌بیمه‌شده یا ‌بیمه‌گذار به علت تحقق خطرات موضوع ‌بیمه‌نامه، بابت دریافت خدمات درمانی پرداخت می‌‌نماید.

غرامت روزانه بستری

پرداخت غرامت روزانه بستری شدن در مراکز درمانی مجاز در صورتی است که خطر موضوع بیمه ‌در مدت بیمه تحقق یابد؛ و حداکثر ظرف دو سال از تاریخ انقضای ‌بیمه‌نامه منجر به بستری شدن ‌بیمه‌شده گردد. پس از انقضای مدت یاد‌شده ‌بیمه‌گر هیچ‌گونه تعهدی نسبت به پرداخت غرامت موضوع این بیمه نخواهد داشت.

 • تعهد ‌بیمه‌گر‌ از چهارمین روز بستری شدن ‌بیمه‌شده در مراکز درمانی مجاز محاسبه و حداکثر برای نود روز خواهد بود.
 • حداکثر غرامت روزانه مورد تعهد ‌بیمه‌گر‌ معادل پنج درهزار سرمایه بیمه فوت یا‌ نقص‌ عضو کامل و دائم (هرکدام بیشتر باشد) خواهد بود.

خرید بیمه حوادث انفرادی از بیمه تایم

برای خرید بیمه حوادث آنلاین می توانید درخواست خریدتان را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید، با مشخص شدن طبقه شغلی و پوشش های مورد درخواست بیمه حوادث انفرادی را تهیه نمایید.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای ۰

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر