بیمه تایم
سن بازنشستگی در کشورهای مختلف جهان

سن بازنشستگی در کشورهای مختلف جهان

۰
(۰)

با توجه به روند پیری که در بیشتر کشورهای جهان اتفاق افتاده، بازنشستگی یکی از معضلات بیشتر کشورها می‌باشد. این که یک رده سنی با تعداد جعیت بالا همزمان به سن بازنشستگی برسند و حقوق بازنشستگی دریافت کنند شاید دردسر بزرگی برای هر کشوی باشد. از این رو دسته بندی سنی افراد برای دریافت بازنشستگی با توجه به سنین افراد بیمه شده در کشورهای مختلف متفاوت می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی روند سن بازنشستگی در کشورهای مختلف جهان در دریافت بیمه بازنشستگی بپردازیم.

سیستم‌های بازنشستگی در کشورهای مختلف

معمولا همه افراد با رسیدن به سن بازنشستگی بعد سال‌ها کارکردن انواع مستمری را با شرایط متفاوت در همه کشورها دریافت می‌کنند.  ایالات متحده و بسیاری از کشورهای توسعه یافته با وجود برنامه‌های تامین اجتماعی با بحران‌های مالی مختلف روبرو هستند. با افزایش امید به زندگی و افزایش تعداد افراد مسن در همه کشور ها سن بازنشستگی افراد به موضوع مهمی تبدیل شده است. در ادامه به بررسی سیستم بازنشستگی کشورهای مختلف خواهیم پرداخت.

سن بازنشستگی در آمریکا

سن بازنشستگی آمریکا برای افراد بالای ۶۵ سال می‌باشد. با افزایش میانگین سن جمعیت در آمریکا هر روزه بر تعداد سالمندان این کشور افزوده می‌شود و تعداد افرادی که باید بازنشستگی دریافت کنند هم افزایش پیدا می‌کند. میزان دریافتی حقوق بازنشستگی در آمریکا در ایالات مختلف متفاوت می‌باشد. همچنین موقعیت شغلی این افراد در طول اشتغال، میزان پس‌انداز و سرمایه‌گذاری‌شان تأثیر به‌ سزایی در دریافتی آنها در دوره بازنشستگی دارد.

 

شرایط بازنشستگی در آلمان

در آلمان همه افراد شاغل در تمامی سالهای کاری خود مبالغی را بابت حق بیمه و هزینه های درمانی را پرداخت می‌کنند. در واقع همه افراد شاغل از ابتدای فعالیت خود مبالغی را بابت مستمری های ماهانه و هزینه های درمانی در زمینه هزینه پزشکی و دارو و بیمه های بازنشستگی را تحت پوشش قرار دهند.

سن بازنشستگی در آلمان برای افراد متولد بعد سال ۱۹۶۴ میلادی و سن ۶۷ سال داشته اند برای زنانی که ماه‌هایی از سال که برای زایمان و نگهداری از فرزند در مرخصی هستند هم شرایط پوششی را در نظر می‌گیرند.

سن بازنشستگی در کشور ژاپن

کشور ژاپن یکی از پیرترین کشورهای آسیایی است و از هر چهار نفر ساکن این کشور، یک نفر بالای ۶۵ سال را دارد. برای سال ۲۰۲۵ میلادی تقریبا یک سوم افراد بالای ۶۵ سال به سن بازنشستگی می رسند. کشور ژاپن با کمک های مالی و بهداشتی که برای همه مردم فراهم می کند افزایش طول عمر و نهایتا منجربه افزایش دوران بازنشستگی می شود. افزایش طول عمر منجربه افزایش مدت دریافت بازنشستگی می شود. از طرف دیگر با افزایش تعداد افرارد مسن و کاهش موالید در هر کشوری هزینه های بازنشستگی افزایش می یابد.

سن بازنشستگی در فرانسه

سن بازنشستگی در فرانسه ۶۲ سال می باشد و این سن برای افرادی می باشد که در بین سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۳ میلادی متولد شده اند. حقوق کامل بازنشستگی در فرانسه به افرادی تعلق می گیرد که بین ۴۰ تا ۴۳ سال در فرانسه سابقه کار داشته باشند. البته شرایط بازنشستگی برای افرادی که زمانی را برای نگهداری فرزندانشان و یا پرستاری از افراد ناتوان سپری کرده اند هم در نظرر می‌گیرند که با رسیدن به سن ۶۵ تا ۶۷ سالگی و بدون توجه به تعداد سال سابقه کار بازنشستگی دریافت کنند. . افرادی که در آمریکا در بخش خصوصی کار می‌کنند، بعد از ۲۵ سال می‌توانند بازنشسته شوند و معادل ۷۵ درصد از درآمد خود را در شش ماه آخر کارشان، به عنوان حقوق بازنشستگی دریافت کنند.

سن بازنشستگی نروژ

یکی از برترین کشورها در ارائه خدمات در سیستم بازنشستگی کشور نروژ می‌باشد. سن بازنشستگی رسمی برای زنان و مردان در کشور نروژ ۶۷ سال است و این قانون از سال ۱۹۷۰ میلادی تاکنون در  این کشور اجرا شده است. البته این امکان وجود دارد که از ۶۲ سالگی فرد خود را بازنشسته اعلام و از مزایای بازنشستگی استفاده کند ولی به کار تمام‌وقت هم ادامه دهد. اغلب مردم سن ۶۷ سالگی را سن بازنشستگی خود انتخاب می‌کنند. در چند سال اخیر با توجه به افزایش میانگین متوسط دستمزد بازنشستگان، میزان فقر در میان مستمری بگیران کاهش یافته است.

البته حق بیمه در این کشور با افزایش حق بیمه افزایش پیدا می کند از این رو کشور نروژ در پرداخت بازنشستگی مشکلی را ندارد. اما با توجه به افزایش بازه سنی افراد شاغل و کاهش تعداد افراد شاغل نروژ هم با مشکل افزایش بازنشستگی روبرو می باشد. در ابتدای قرن بیست‌ویکم میلادی کشور نروژ سیستم بازنشستگی  توانمندی را داشت ولی در سال های اخیر بازنشستگان تنها ۵۰ درصد دستمزد دوره کاری خود را دریافت می‌کنند که بدون افزایش می باشد و انتظار می رود میزان حقوق بازنشستگی کمتری را هم در سال‌های اخیر دریافت نمایند.

سن بازنشستگی ایتالیا

سن بازنشستگی در ایتالیا حداقل ۲۰ سال سابقه کار برای سن ۶۷ سال و برای پرداخت حق بیمه ۴۱ سال در سن ۶۲ سالگی می‌باشد. البته با پرداخت حق بیمه به مدت ۴۱ سال و ۱۰ ماه افارد می توانند بدون در نظر گرفتن سن بازنشسته شوند.

سن بازنشستگی در روسیه

سن بازنشستگی در کشور روسیه باری مردان ۶۰ سال و برای زنان ۵۵ سال می‌باشد. با افزایش امید به زندگی ممکن است سن بازنشستگی در سال های آتی افزایش یافته و به ۶۳ سال برای زنان و مردان برسد. البته برای افرادی که در شمال روسیه و مناطق بسیار سرد سیر کار می کنند یا مادرانی که بیش از ۵ فرزند دارند می توانند زودتر از موعد درخواست بازنشستگی نمایند. از طرف دیگر، بازنشسته‌ها در این کشور یارانه‌های سفر و تخفیف‌های ویژه برای خرید دارو دریافت می‌کنند و می‌توانند از آن برای خرید از سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای خاص که در روزهای خاص هفته اعلام می‌شود هم استفاده نمایند.

سن بازنشستگی در استرالیا

سن بازنشستگی در کشور استرالیا به ۶۷ سال رسیده است. اما کشور استرالیا یکی از سیستم های بهینه برای بازنشستگی در دنیا را دارد. یکی از هدف های بهینه سازی دوران بازنشستگی برای سالمندان افزایش جذب افراد برای زندگی در این کشور می باشد. با حمایت های دولت از افراد بازنشستگی همه افراد عمری طولانی تر و سالم تر دارند.

سن بازنشستگی در برزیل

در برزیل بسیاری از مشاغل شامل معلمان و افسران پلیس و کارگران روستایی حداقل سن بازنشستگی را دارند. برای شروع بازنشستگی کارگران در بخش خصوصی برای مردان ۲۰ سال، ۱۵ سال برای زنان می باشد. کارگران بخش دولتی باید حداقل ۴۰ سال (برای مردان) یا ۳۵ سال (برای زنان) سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.

سن بازنشستگی امارات متحده

در امارات متحده عربی سن بازنشستگی اجباری در سال ۲۰۱۰ از ۶۰ سال به ۶۵ سال افزایش یافت و به این کشور این امکان را داد تا نیروی کار ماهر مهاجر خود را برای مدت طولانی‌تری برای پروژه‌های ساختمانی کلیدی حفظ کند.

سن بازنشستگی در یونان

سن بازنشستگی برای مردان و زنان در یونان تقریباً ۶۷ سال است. علی رغم این که کشور یونان در سال های اخیر دچار بحران اقتصادی شده بحران صندوق های بازنشستگی را هم داشته است. در کشور یونان حداقل ۱۵ سال معدل ۴۵۰۰ روز کاری سابقه کار داشته باشند می توانند بازنشسته شوند.  اگر کارگر حداقل ۴۰ سال (۱۲۰۰۰ روز کاری) در طرح بازنشستگی مشارکت داشته باشد، می‌تواند در ۶۲ سالگی بازنشسته شود.

 

سن بازنشستگی تا سال ۲۰۶۰ در جهان

تخمین زده می‌شود که سن عادی بازنشستگی در کشور‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی تا اواسط دهه ۲۰۶۰ به طور متوسط حدود ۲ سال در کشور‌های عضو افزایش یابد. پیش‌بینی می‌شود که دانمارک بالاترین سن بازنشستگی را داشته باشد که برای مردان و زنان ۷۴ سال خواهد بود. در بسیاری از دیگر کشورها، سن واقعی بازنشستگی در دهه ۲۰۶۰ ممکن است حدود ۶۵ یا حتی ۶۶ سال باشد. پیش‌بینی می‌شود که سن بازنشستگی در اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۶۰ برای مردان ۶۶.۱ سال و برای زنان ۶۵.۹ سال باشد.

مشاوره و خرید بیمه بازنشستگی از بیمه تایم

برای خرید بیمه بازنشستگی می توانید درخواست خرید بیمه بازنشستگی نمایید، کارشناسان بیمه تایم شما را در خرید انواع بیمه بازنشستگی راهنمایی می کنند.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای ۰

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر