بیمه تایم

اطلاعات بیمه حکیم: بیمه مسئولیت پزشکان ایران

بیمه حکیم بیمه‌ای مخصوص پزشکان
۵
(۳)

شغل پزشکی از جمله مشاغل پر مسئولیت می‌باشد که کوچکترین خطا و قصور در کار می‌تواند خسارات غیر قابل جبرانی را به همراه داشته باشد. از این رو برای داشتن پوشش‌های مناسب زمان خسارت داشتن بیمه مسئولیت پزشکان برای همه پزشکان یک نیاز ضروری به نظر می‌رسد. برای ارائه خدمات بهتر به پزشکان سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران با همکاری بیمه ایران یک بیمه نامه جامع به نام طرح بیمه حکیم را  تنظیم و ارائه کرده است که بتواند نیازهای کلی بیمه نامه‌های مسئولیت پزشکان را تحت پوشش قرار دهد که امروز می خواهیم نگاه کلی به این بیمه نامه داشته باشیم.

 

طرح بیمه حکیم چیست؟

یکی از طرح‌های بیمه مسئولیت پزشکان ایران طرح بیمه حکیم ایران است که بیمه ایران با همکاری سازمان نظام پزشکی اقدام به ارائه این بیمه نامه نموده است. علاوه بر پوشش‌هایی که بیمه مسئولیت پزشکان در برابر بیماران دارد این بیمه نامه پوشش بیمه مسئولیت پزشکان در مقابل کارکنان و اشخاص ثالث نیز به صورت یک بیمه نامه جامع  به همراه پوشش‌های اختیاری به پزشکان ارائه می‌نماید. در واقع این بیمه نامه متشکل از ۳ بیمه نامه است که پوشش‌های کاملی را به پزشکان ارائه نماید:

۱- بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان
۲- بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان (جهت پوشش حوادث احتمالی کارکنان مطب)
۳- بیمه مسئولیت مدنی پزشکان در برابر اشخاص ثالث (جهت پوشش حوادث احتمالی مراجعه کنندگان به مطب)

سطح پوشش‌های طرح بیمه حکیم

طرح بیمه حکیم به صورت دو پوشش جامع و اختیاری به پزشکان ارائه می‌شود که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

پوشش‌های طرح بیمه حکیم

الف) نکات و شرایط پوشش‌های جامع

 •  بیمه گذاران این بیمه نامه شامل تمامی پزشکان اعم از پزشک عمومی، متخصص، فوق تخصص، جراح، دستیار، رزیدنت و اینترن‌ها می‌باشند.
 • بر اساس شرایط این بیمه نامه اگر صدمه جسمانی به کارکنان بیمه گذار اتفاق بیافتد، بیمه گذار می تواند برای جبران هزینه های پزشکی و دیه و غیره از این بیمه نامه استفاده نماید.
 • پوشش های بیمه طرح حکیم فقط برای داخل مرزهای جمهوری اسلامی ایران است که به صورت ۲۴ ساعت شبانه روز ارائه می شود. البته اگر بیمه گذار عازم سفر حج و یا عتبات عالیات شود با فرض این که سفر خود را به شرکت بیمه اعلام نماید می تواند از پوشش های این بیمه نامه (بیمه مسئولیت پزشکان  در برابر بیماران، کارکنان و اشخاص ثالث و مراجعه کنندگان) در آن زمان هم استفاده کند.
 • حق بیمه طرح حکیم برای پزشکانی که محل کار آن ها بیمارستان، مطب و منزل هستند یکسان است.
 • مسئولیت عملکرد منشی و بخش تزریقات مطب هم تحت پوشش این بیمه نامه می باشد.
 • با توجه به شرایط بیمه طرح حکیم مهلت اعلام خسارت از سوی بیمه گذاران به شرکت بیمه ایران حداکثر تا ۳۰ روز افزایش یافته است.
 • اگر پزشک بیمه گذار در مواقع ضروری و اورژانسی  عملیات خارج از تخصص حرفه ای انجام داده و خسارتی داشته باشد به شرطی که خسارت مورد تایید سازمان نظام پزشکی قرار بگیرد تحت پوشش این بیمه نامه قرار دارد. در غیر این صورت همه عملیات حرفه ای بیمه گذار بر اساس شرح وظائف قانونی و گواهی نامه ها و مجوزهای رسمی درمانی تحت پوشش می باشد.
 • با توجه به شرایط بیمه نامه طرح حکیم اگر قصور و خسارت بیمه گذار توسط یکی از مراجع ذیصلاح و یا شرکت بیمه محرز شود قبل از صدور رای از سوی مراجع قانونی با کسب موافقت بیمه گذار و مدعیان خسارت شرکت بیمه خسارت تایید شده را پرداخت می نماید.
 • با توجه به شرایط خاصی که طرح بیمه حکیم دارد پوشش های این بیمه نامه از ۴۵۰ میلیون تومان تا ۷۰۰ میلیون تومان می باشد.
 • بر اساس شرایط و تعهدات این بیمه نامه  تعهد هزینه پزشکی برای هر نفر در هر حادثه تا ۵میلیون تومان در طول مدت بیمه نامه تا ۱۰ میلیون تومان می باشد .
 • بر اساس شرایط بیمه ایران در طرح حکیم شرکت بیمه ایران ضامن جبران خسارت در صورت افزایش دیه روز به میزان ۲۰% تا سه سال خواهد بود.

 

ب)  پوشش‌های اختیاری طرح حکیم

پوشش های اختیاری طرح بیمه حکیم

علاوه بر پوشش های اصلی، بیمه گذار می تواند پوشش های زیر را نیز به بیمه طرح حکیم خود اضافه نماید:

 

۱- پوشش تجهیزات الکترونیک پزشکی

با داشتن این پوشش پزشکان میتوانند تجهیرات الکترونیک و وسایل الکترونیکی ثابتی که در مطب و درمانگاه و کلیلنیکی که در آن جا مشغول به کار هستند ار در مقابل حوادث تحت پوشش قرار می دهد.

خطرات تحت پوشش این بیمه نامه عبارتند از: سیل، آب گرفتگی، امواج دریا، صاعقه، انفجار (فیزیکی یا شیمیایی)، آتش سوزی، رانش زمین، نشست زمین، لغزش زمین، ریزش کوه یا صخره، اتصال کوتاه، اتصال برق DC AC، سقوط، تصادم، واژگونی، جابه‌جایی، نم، رطوبت، ریختن مایعات به داخل دستگاه، غفلت، نداشتن مهارت، سهل‌انگاری، دود، دوده، ذرات معلق در هوا، گرد و خاک، خسارت‌های هنگام تمیز کردن یا تعمیر کردن، دمای بالا، بخارات غیر خورنده، باران، برف، تگرگ، بهمن، یخ‌زدگی، یخ شناور، خسارت‌های هنگام باز و بسته کردن، خرابکاری غیر عمدی، مواد مصرفی معیوب، اجرای نادرست کار، سایر حوادث به جزء آن چه صراحتاً در بیمه‌نامه مستثنی شده است.

سایر نکات مربوط به این پوشش به قرار زیر است:

 • دستگاه‌هایی که تحت پوشش این بیمه نامه قراردارد باید شماره سریال و ارزش روز دستگاه‌ها در بیمه نامه آورده شود.
 • اگر دستگاهی به صورت امانی و یا قراردادی در اختیار بیمه گذار قرار دارد خسارت در وجه بیمه گذار پرداخت می‌شود.
 • بر اساس شرایط این بیمه نامه همه خساراتی که بر اثر جلوگیری از توسعه خطر و یا در اثر نقل مکان ضروری و یا در زمان نجات وارد شده باشد تحت پوشش این بیمه نامه می‌باشد .
 • -این نکته را فراموش نکنید که با توجه به این که بیشتر تجهیزات پزشکی توسط شرکت های تخصصی و توسط کارشناسان متخصص انجام می کیرد ، هرگونه خسارتی که در اثر قصور و اشتباه و خطا مربوط به ایشان اتفاق بیافتد ، شرکت بیمه ایران خسارت را پرداخت کرده و بر اساس اصل قائم مقامی و یا همان اصل جانشینی در بیمه خسارت را از مقصر حادثه دریافت می کند.

 

۲- بیمه آتش سوزی

از دیگر پوشش‌های اختیاری بیمه طرح حکیم ایران ارائه پوشش بیمه آتش سوزی با تخفیف ویژه برای مطب و مراکز درمانی و تشخیصی و همچنین بیمه آتش سوزی مسکونی برای اعضا و پرسنل سازمان نظام پزشکی ارائه می‌کند.
خطراتی که تحت پوشش این بیمه نامه می‌باشد عبارتند از آتش سوزی، انفجار، صاعقه، زلزله، سیل و طغیان آب، طوفان و گرد باد و تند باد، ترکیدگی لوله آب، مسئولیت مالی همسایگان، سرقت موجودی و اثاثیه.

 

۳- بیمه عمر و حادثه

پوشش  اضافی و اختیاری دیگر بیمه طرح حکیم داشتن پوشش بیمه عمر و حادثه است. با توجه به شرایط ارائه شده در این پوشش بیمه گذار می‌تواند با خرید این بیمه نامه از پوشش های این بیمه نامه استفاده کند. پوششش های بیمه عمر و حادثه طرح حکیم ایران به شرح زیر می باشد:

 • با داشتن این پوشش اگر بیمه گذار به هر علت  اعم از فوت به صورت طبیعی و فوت در اثر بیماری وفوت در اثر حادثه فوت کند می تواند از سرمایه فوت بیمه نامه استفاده کند
 • علاوه بر پوشش فوت ،نقص عضو و ازکارافتادگی دائم (کلی و جزئی) ناشی از حادثه نیز بر اساس سقف تعهدات مندرج در بیمه نامه  تحت پوشش می باشند
 • پوشش های این بیمه نامه برای همه اتفاقاتی است که در طول شبانه روز و در سراسر جهان اتفاق بیافتد می باشد
 • تعهدات و خسارات قابل پرداخت در این بیمه نامه علاوه بر سایر بیمه نامه های عمر و … می باشد

 

۴- تخفیف بیمه ثالث وتخفیف بیمه بدنه

علاوه بر پوشش ها و تخفیف بیمه آتش سوزی، تخفیفات بیمه ثالث و تخفیف بیمه بدنه به اعضا و دارندگان این بیمه نامه ارائه می شود.

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران طرح حکیم

جدول زیر قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران با سقف پوشش ۸۰۰ میلیون تومان به صورت مبلغ پایه را نشان می دهد.  در صورت داشتن سابقه عدم خسارت،تخفیف عدم خسارت بر اساس جدول آمده از این مبالغ کم می شود.  (این مبالغ بر اساس دیه سال ۱۴۰۰ می باشد.)

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران

جدول تخفیفات عدم خسارت بیمه مسئولیت پزشکان ایران طرح حکیم

تخفیفات بیمه مسئولیت پزشکان ایران


مزایای بیمه حکیم نسبت به سایر بیمه مسئولیت پزشکان

مزایای طرح بیمه حکیم

 

 • از مزایای طرح بیمه حکیم این است که علاوه بر بیمه مسئولیت پزشکان پوشش های دیگری از قبیل پوشش در قبال کارکنان و افراد ثالث برای بیمه گذار منظور می شود که می تواند از امتیازات خرید این بیمه نامه باشد.
 • از دیگر مزایای  این بیمه نامه ارائه حداقل  پوشش از ۴۵۰ میلیون تومان است که در مقایسه با بیمه نانه های مسئولیت عادی حداقل تعهدات بسیار بالایی را دارد. در بیمه نامه های دیگر بیمه گذار می تواند حداقل دیه عادی و دیه ماه حرام را انتخاب نماید. که این مبلغ برای سال ۱۳۹۷ برای ماه عادی ۲۳۱ میلیون تومان و بار یماه عادی ۳۰۸ میلیون تومان می باشد.
 • بیمه طرح حکیم علاوه بر پوشش های اصلی پوشش های دیگری از قبیل بیمه آتش سوزی و بیمه عمر و حوادث و تخفیف خرید بیمه ثالث و بیمه بدنه را نیز به بیمه گذاران ارائه می کند که سایر انواع بیمه های مسئولیت پزشکان این پوشش را ندارند.

مطالب بیشتر: بیمه مسئولیت پزشکان ایران


معایب بیمه حکیم

در بیمه های مسئولیت پزشکان تخفیف هایی به علت داشتن سابقه عدم خسارت به بیمه گذاران ارائه می شود که در طرح بیمه حکیم چنین تخفیفی وجود ندارد.
طرح بیمه حکیم فقط توسط شرکت بیمه ایران ارائه می شود و بالتبع پرداخت خسارت این بیمه نامه در همه خسارت از سوی شرکت بیمه ایران ارائه می شود که این موضوع می تواند محدودیت هایی در پیگیری خسارت داشته باشد.
همچنین با توجه به این که پوشش های مختلف توسط یک بیمه نامه ارائه می شود سقف تعهدات در این صورت محدود می شود. به عنوان مثال بیمه آتش سوزی که به صورت جداگانه خریداری می شود پوشش های کاملتری را نسبت به پوشش بیمه آتش سوزی است که در داخل این طرح ارائه می شود.


حتما بخوانید: مهمترین معیارهای خرید بهترین بیمه مسئولیت پزشکان


استعلام قیمت و خرید بیمه مسئولیت پزشکان حکیم و سایر طرح‌ها

اگر پزشک هستید و یا در یکی از شاخه‌های پزشکی فعالیت می کنید می توانید از پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه مسئولیت پیراپزشکان استفاده نمایید. برای خرید و مقایسه پوشش های شرکت های مختلف بیمه می توانید فرم بیمه مسئولیت را در سایت بیمه تایم تکمیل نمایید. مشاوران ما با شما تماس گرفته و مقایسه و مشاوره لازم را برای شما انجام می دهند تا بتوانید بهترین بیمه مسئولیت را خریداری نمایید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۳

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲ comments