بیمه تایم

چرا با افزایش قیمت خودرو باید حواستان به الحاقیه بیمه بدنه باشد

الحاقیه بیمه بدنه
۵
(۱)

افزایش چند برابری قیمت خودروهای داخلی و خارجی با افزایش قیمت ارز در ماه‌های گذشته یکی از اتفاقاتی بود که در بازار خودرو اتفاق افتاد. به همراه افزایش قیمت خودرو چالش جدیدی برای بیمه گذاران بیمه بدنه و شرکت‌های بیمه اتفاق افتاد. یکی از این  چالش‌ها اطلاع رسانی شرکت‌های بیمه در جهت خرید الحاقیه افزایش سرمایه در بیمه بدنه بود که در سطح وسیعی توسط همه شرکت‌های بیمه انجام شد. این که چرا با افزایش قیمت خودرو باید الحاقیه بیمه بدنه تهیه کرد، موضوعی است که در این نوشته به آن خواهیم پرداخت.

درصد افزایش قیمت خودرو در سال ۹۷

سال ۹۷ سال گرانی خودرو بود، افزایش جهنده قیمت خودرو های داخلی و خارجی در این سال از جمله اتفاقاتی بود که در تاریخ قیمت خودرو همواره زبان زد خواهد بود. گرانی ارز‌های خارجی و مخصوصا گرانی دلار از مهمترین دلایل این اتفاق بود که نهایتا قیمت چندین برابری خودرو را به خریداران خودرو تحمیل کرد. با این که تصور میشد به دلیل تولید داخل بودن بسیاری از خودروها مانند پراید، قیمت این نوع از خودروها تغییری نکند، ولی افزایش قیمت این خودرو از ۸ به ۲۰ میلیون تومان همه این ادعاها را رد کرد و مشخص شد درصد بالایی از قیمت خودروهای داخلی نیز به خارج و ارز وابسته است، چراکه بسیاری از لوازم خودروسازی وارداتی بوده و با افزایش قیمت ارز گران شده‌اند.  درصد افزایش قیمت  انواع خودرو در سال ۹۷ تقریبا بین ۳۰ تا ۵۰ درصد بوده که این افزایش قیمت دردسر های بسیاری را برای همه افراد به همراه داشته است.

 

افزایش قیمت خودرو چه تاثیری بر روی بیمه بدنه دارد؟

ارزش خودرو در محاسبه بیمه بدنه یکی از گزینه های بسیار مهم می‌باشد، چراکه در همه شرکت‌های بیمه در زمان خسارت معیار پرداخت خسارت های مختلفی که تحت پوشش بیمه بدنه می‌باشد نسبت به ارزش خودرو محاسبه می‌شود. از این رو افزایش قیمت خودرو چالش جدیدی را به شرکت‌های بیمه و بیمه گذاران بیمه بدنه تحمیل کرد.

به عنوان مثال اگر ارزش خودروی شما در زمان بیمه خرید بیمه بدنه ۱۰۰ میلیون تومان باشد و ارزش خودرو در بیمه نامه ۱۰۰ میلیون تومان درج شده باشد، و شما در طول داشتن بیمه  بدنه  خسارتی داشته باشید سقف پرداخت خسارت در واقع همین ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود. اما اگر ارزش قیمت روز خودروی شما ۱۵۰ ملیون تومان شده باشد و شما برای دریافت خسارت به شرکت بیمه مراجعه کنید  میزان خسارت پرداختی به شما به اندازه ۱۰۰ میلیون تومانی که در بیمه نامه درج شده، می‌باشد. اینجاست که الحاقیه افزایش سرمایه در بیمه بدنه به کمک شما می‌آید.

الحاقیه بیمه بدنه چیست؟

الحاقیه بیمه چیست

الحاقیه در هر رشته بیمه‌ای سندی است که توسط آن تغییراتی که در بیمه نامه انجام می‌شود، مشخص می گردد. به عنوان مثال اگر اطلاعات تماس شما و آدرس‌تان تغییر پیدا کند شما می توانید از طریق الحاقیه اقدام به تغییر این موضوع نمایید. الحاقیه بیمه بدنه نیز برای اعمال تغییراتی بر روی بیمه بدنه می‌باشد. به عنوان مثال اگر بخواهید پوششی را به بیمه نامه خود اضافه نمایید و یا حتی ارزش سرمایه خودرویتان را افزایش یا کاهش دهید می توانید از الحاقیه بیمه بدنه کمک بگیرید.

هزینه الحاقیه بدنه چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه الحاقیه بیمه بدنه بستگی به نوع تغییراتی که در الحاقیه انجام می‌شود دارد، به عنوان مثال تغییراتی از قبیل تغییر شماره تلفن و تغییر آدرس هیچ گونه هزینه ای را ندارد، اما اگر شما بخواهید پوششی را به بیمه نامه بدنه‌تان اضافه کنید و یا ارزش خودرویتان را افزایش دهید، باید هزینه الحاقیه افزایش سرمایه را به شرکت بیمه پرداخت نمایید. میزان هزینه الحاقیه کاملا بر اساس ارزش ریالی که به سرمایه بیمه نامه اضافه شده داشته و برای خودرو های مختلف و در شرکت‌های بیمه مختلف کاملا متفاوت می‌باشد.

فرآیند دریافت الحاقیه بیمه بدنه

برای تهیه الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه، شما باید به نمایندگی و یا شعبه شرکت بیمه‌ای که بیمه نامه را از آنجا خریداری کرده‌اید مراجعه کرده و درخواست صدور الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه را به آن شرکت اعلام نمایید. البته برای تهیه الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه باید مبلغی را هم باید به شرکت بیمه پرداخت کنید. باید به این نکته توجه کنید که پرداخت مبلغ اضافی در زمان صدور الحاقیه بیمه بدنه به معنای گران شدن بیمه بیمه نبوده، بلکه بر اساس قانون، بیمه‌گذار مطابق ارزش واقعی سرمایه متعهد به پرداخت خسارت است و این ارزش سرمایه است که افزایش یافته است.
نکته مهم: برای صدور الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه حتما نیاز به بازدید کارشناس شرکت بیمه از خودروی بیمه شده می باشد.

چرا با افزایش قیمت خودرو باید حواستان به الحاقیه بیمه بدنه باشد

بیمه بدنه برای جبران خساراتی است که ممکن است در زمان هزینه تعمیر و تعویض، خسارت بالایی را از نظر ریالی برای شما داشته باشد. مخصوصا اگر خودروی شما گران قیمت بوده و ارزش سرمایه بالایی دارد هزینه تعمیر و تعویض قطعات خسارت خورده بالاتر هم می‌رود. جبران خسارت در بیمه بدنه در هر کدام از پوشش‌ها بر اساس ارزش خودروی بیمه شده محاسبه شده و به بیمه گذار پرداخت می‌شود از این رو اگر ارزش خودروی شما افزایش یافته و شما الحاقیه افزایش سرمایه را انجام نداده باشید پرداخت خسارت بر اساس قیمت پایین خودرو انجام می‌شود که این اتفاق ناخوشایندی می‌تواند باشد. از این رو  اگر قیمت خودرویتان افزایش یافته حتما برای دریافت الحاقیه بیمه بدنه اقدام نمایید تا در زمان خسارت به دردسر نیافتید. از این رو شرکت های بیمه برای جلوگیری از عدم رضایت مشتریان، در یک اطلاع رسانی گسترده پیشنهاد افزایش سرمایه خودرو را به همه بیمه گذاران خود اعلام کردند تا در زمان خسارت بتوانند همراهی لازم را با مشتریان خود داشته باشند.

اگر پوشش نوسانات قیمت خودرو یا همان پوشش ماده  ۱۰ را داشته باشم آیا نیازی به  خرید الحاقیه بیمه بدنه وجود دارد؟

اگر شما در ‌‌بیمه‌نامه خود پوشش اضافی نوسانات قیمت خودرو را خریداری کرده باشید، باید بدانید که این پوشش ، فقط افزایش قیمت خودرو را فقط تا سقف مشخصی تحت پوشش قرار می‌دهد و اگر افزایش قیمت خودرو از این میزان بیشتر باشد باید حتما الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه خریداری کنید. سقف تعهدات در پوشش ماده ۱۰ در شرکت‌های مختلف متفاوت بوده و می‌تواند ۲۰ تا ۵۰ درصد ارزش خودرو تعریف شود.

خرید بهترین بیمه بدنه را چگونه انجام دهیم

خرید الحاقیه بیمه عمر

همانطور که می‌بینید، بیمه بدنه دارای پوشش‌های متنوع برای پرداخت خسارات گوناگون است، شاید انتخاب بیمه نامه‌ای که بتواند در همه خسارات همراه ما باشد کمی سخت به نظر برسد، اما سامانه بیمه تایم این امکان را برای شما فراهم کرده تا بتوانید با ارسال مشخصات خودرو یتان بتوانید بهترین بیمه بدنه را از بهترین شرکت بیمه خریداری نمایید. استعلام بیمه بدنه و مقایسه قیمت بیمه بدنه شرکت‌های مختلف بیمه از جمله خدمات بیمه‌ای است که سامانه بیمه تایم به بیمه گذاران خود ارائه می‌نماید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۱

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲ comments

  • با سلام. ماشین من تیبا۲ می باشد که چند روز پیش تصاف شدید داشتم و خسارت نزدیک به ۱۴ میلیون میباشد. ماشین کلا ۲۰۰۰ تا کار کرده و مدل۹۷ میباشد موقعی که ماشین رو بیمه کردم ۴۵ میلیون بود اما الان ۵۸ میلیون بیمه من سرمد هست و بیمه هیچ گونه اطلاع رسانی و اس ام اسی نداده و صرف اینکه شما چون واحد روبه روی ما بودین و گفتیم خودتون میدونید پیام ندادیم ماشین به نام همسرم میباشد.من باید چیکار کنم الان تو رو خدا راهنماییم کنید
    ۰۹۱۹۴۹۹۵۳۹۴

    • سلام علی عزیز. با توجه به این که شدت تصادفتون بالا بوده حتما گزارش پلیس دارید و حتما به شرکت بیمه مراجعه کنید و اعلام خسارت کنید. و پیگیری خسارتتون رو هم از اون شرکت انجام دهید