بیمه تایم
بیمه آتش سوزی مشاعات ساختمان

بیمه آتش سوزی مشاعات ساختمان

۵
(۱)

آتش سوزی یکی از خطرات شایع می باشد که ممکن است به علت قصور و یا یک حادثه کوچک در هر ساختمانی با هر کاربری اتفاق بیافتد. خسارتی که آتش سوزی برای هر سرمایه ای حتی ساختمان به جا میگذارد ممکن است حتی منجربه به از بین رفتن کل سرمایه شود که این موضوع نگرانی بسیاری را برای همه به همراه دارد. در این مطلب می خواهیم به بررسی شرایط و پوشش های لازم برای بیمه آتش سوزی مشاعات ساختمان بپردازیم.

بیمه آتش سوزی چیست؟

یکی از انواع بیمه نامه های اموال ، بیمه نامه آتش سوزی می باشد که برای انواع کاربری ارائه می شود. بیمه آتش سوزی انواع مختلفی دارد که پوشش های مختلف را به بیمه گذاران ارائه مینماید.

انواع بیمه آتش سوزی

به طورکلی مکان‌هایی که در بیمه آتش سوزی تحت پوشش قرار می‌گیرند با توجه به نوع کاربری که دارند به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  1. منازل مسکونی
  2. مراکز صنعتی
  3. مراکز غیرصنعتی

بیمه آتش سوزی ساختمان های مسکونی نیز به صورت بیمه آتش سوزی (ساختمان مسکونی، بیمه آتش سوزی آپارتمان، بیمه آتش سوزی مجتمع، بیمه آتش سوزی ویلا و …) همه در این دسته قرار میگیرن. البته بیمه آتش سوزی مجتمع مسکونی با توجه به مشاعاتی که دارد ، دارای شرایط خاصی می باشد که پوشش ها بر اساس شرایط مشاعات ارائه می‌شود.


مطلب بیشتر: بیمه اجباری منازل مسکونی


بیمه آتش سوزی مشاعات ساختمان

در بیمه آتش سوزی همه قسمت های ساختمان از جمله پارکینگ و مشاعات تحت پوشش قرار می گیرند. اگر می خواهید پوششی را برای سرمایه ای علاوه بر ساختمان مورد بیمه داشته باشید می توانید موارد مورد نظر را به سرمایه ساختمان اضافه کنید. مثل ماشین های پارک شده در پارکینگ، آسانسورها، مشاعات و غیر باید همه در بیمه نامه درج شود تا تحت پوشش قرار بگیرد.

بیمه آتش سوزی ساختمان بر عهده مالک است یا مستاجر؟

در بیمه آتش سوزی، فرقی نمی کند که مالک هستید یا مستاجر، در صورت آتش سوزی خسارت به ساختمان وارد می‌شود. معمولا مالکین برای جبران خسارت وارده به سرمایه خودشان بیمه آتش سوزی برای ساختمانشان خریداری می کنند.

حتی اگر حادثه ای اتفاق بیافتد که آتش سوزی ناشی از خسارت عمدی و یا سهوی مستاجر باشد.

قانون بیمه آتش سوزی

بیمه اتش سوزی مشاعات

بر اساس قانون بیمه آتش سوزی باید کالای بیمه شده به ارزش واقعی بیمه شود. ماده ۱۰ قانون بیمه (قاعده نسبی) چیست؟

بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه، درصورتی که مالی کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد، بیمه‌گر فقط به تناسب مبلغ بیمه‌شده نسبت به قیمت واقعی مال، مسئول و متعهد به پرداخت خسارت خواهد بود.

نحوه محاسبه قاعده نسبی در بیمه (فرمول محاسبه قاعده نسبی)

طبق این قاعده، خسارت مورد ادعا به نسبت مبلغ بیمه شده و قیمت واقعی شیء مورد بیمه محاسبه می شود.

یک مثال: اگر خانه ای  و یا خودرویی به مبلغ ۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال بیمه شود و بهای واقعی آن ۷,۵۰۰,۰۰۰ ریال باشد، و در اثر آتش سوزی، ۳,۰۰۰,۰۰۰ ریال خسارت ببیند، مبلغ قابل پرداخت ۲,۰۰۰,۰۰۰ ریال خواهد بود. یعنی محاسبه خسارت بر اساس این فرمول خواهد بود:

 

قانون ماده 10 بیمه


قانون ماده ۱۰ بیمه


مدیر ساختمان چه مسئولیت هایی دارد؟

مدیر ساختمان بر اساس قانون تملک آپارتمان‌ها وظایف متعددی دارد که یکی از وظایفش، انجام بیمه آتش سوزی برای ساختمان مورد نظر می‌باشد. چراکه بر اساس قانون انجام بیمه آتش سوزی برای ساختمان از وظایف مدیر ساختمان می‌باشد و اگر خسارتی اتفاق بیافتد باید مدیر ساختمان پاسخگو باشد.


بیمه مسئولیت هیئت مدیره


آیا بیمه آتش سوزی اجباری است؟

با توجه به خساران متعددی که در سال های اخیر اتفاق افتاده و با توجه به سطح خسارات بالای این حوادث مجلس قانون خرید بیمه اجباری ساختمان مسکونی را تصویب کرد. مدیران ساختمان باید بر اساس ساختمان مورد نظر انواع پوشش های بیمه ای را خریداری کرده و ساختمان را در قبال حوادث مختلف بیمه نمایند.

مخصوصا شهرها و کلان شهرهایی مثل تهران که روی گسل قراردارند باید این بیمه نامه را خریداری نمایند.

بیمه آتش سوزی مشاعات ساختمان

در برخی ساختمان ها بیمه گذار تمایلی برای بیمه کردن واحد های موجود را ندارد و فقط می خواهد مشاعات ساختمان را بیمه نماید. در این صورت فقط مشخصات مشاعات ساختمان در بیمه نامه درج می شود.

بیمه آتش سوزی خانه اجاره ای

در مواقعی که مستاجر هستید و صاحبخانه شما تمایلی به بیمه کردن خانه شما ندارد می توانید خودتان برای اثاثیه منزلتان بیمه نامه تهیه کنید تا در صورت بروز حوادث به مشکل نخورید. با داشتن بیمه آتش سوزی می توانید پوشش های مختلف این بیمه نامه را داشته باشید.


مطلب بیشتر : بیمه انبار


هزینه بیمه آتش سوزی مجتمع مسکونی

هزینه بیمه آتش سوزی برای مجتمع مسکونی با توجه به چند فاکتور مهم محاسبه می شود:

البته در برخی از شرکت‌های بیمه تخفیفاتی نیز وجود دارد از جمله نظام ‌مهندسی یا پزشکی، دارندگان بیمه عمر و حساب بانکی وابسته به همان شرکت و … که هر شرکت با توجه به سیاست‌های موردنظر خود این تخفیفات را به مشتری ارائه می‌دهد.

موارد دیگری نیز در تعیین نرخ بیمه آتش سوزی مؤثر هستند که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سن ساختمان مورد بیمه

درصورتی‌که ساختمان مورد بیمه قدیمی باشد، ریسک خطر آتش سوزی نیز برای آن بیشتر خواهد بود و طبعاً قیمت نیز تغییر خواهد کرد.

جنس مصالح به کار رفته در ساخت

مصالحی که قابلیت اشتعال بیشتری دارند، خطر آتش سوزی را افزایش می‌دهند.

سیستم برق‌کشی ساختمان

بر اساس حوادثی که در سال های گذشته اتفاق افتاده  سیستم برق‌کشی احتمال بروز آتش سوزی را بالا می‌برد.

در ساختمان‌های با سن بالا به دلیل قدیمی بودن سیستم برق‌کشی، احتمال خطر آتش سوزی بیشتر است از این رو بیشتر شرکت های بیمه از بیمه کردن خانه های قدیمی با سیم کشی های متفاوت را انجام نمی دهند.

تعداد طبقات ساختمان

بسته به اینکه ساختمان موردنظر چندطبقه باشد، ریسک خطر نیز متفاوت خواهد بود. ساختمان‌های با تعداد طبقات بیشتر، ریسک آتش سوزی بیشتری دارند و امکان اطفاء حریق در آن‌ها مشکل خواهد بود.

امکان اطفاء حریق ساختمان

برخی از ساختمان‌ها مجهز به سیستم اطفاء حریق هستند که ریسک آتش سوزی را به حد مطلوبی کاهش می‌دهند.

بسته به شرکت بیمه‌ای که تمایل به خرید از آن را دارید، موارد دیگری نیز در تعیین نرخ بیمه آتش سوزی تأثیرگذارند که این موارد باعث می‌شوند قیمت بیمه شما نیز تغییر پیدا کند.


مطلب بیشتر: بهترین بیمه آتش سوزی


بیمه مشاعات ساختمان پشت بام

پشت بام از جمله مکان هایی می باشد که جز مشاعات ساختمان می باشد و انجام بیمه نامه برای این قسمت نیز مانند سایر مشاعات ساختمانی می باشد و اگر بیمه نامه ای دارید که شامل مشاعات ساختمان می شود پشت بام شما را هم پوشش دارد. البته برای استفاده از خساراتی از قبیل ضایعات ناشی از بارش برف و باران باید این پوشش را در بیمه نامه آتش سوزیتان اضافه کنید.

بیمه مشاعات ساختمان برای بازسازی

اگر می خواهید مشاعات را بازسازی کنید، باید برای باز سازی بیمه نامه جداگانه ای را تهیه نمایید. پوشش های بیمه بازسازی برای جبران هزنه های مالی و جانی که ممکن است در حین بازسازی اتفاق بیافتد را تحت پوشش قرار می دهد .

استعلام و خرید بیمه  آتش سوزی مشاعات ساختمان

برای استعلام و خرید بیمه مشاعات ساختمان می توانید درخواست خرید تان را با وارد کردن اطلاعات ساختمان مورد نظر در بیمه تایم ثبت نمایید. به کمک مشاوران بیمه تایم می توانید مقایسه کامل درباره این بیمه نامه از همه شرکتهای بیمه را دریافت کرده و با مقایسه مبلغ حق بیمه و همچنین میزان پوشش ها بهترین بیمه نامه را خریداری نمایید.

همچنین می توانید از مشاوره تلفنی با تماس با شماره ۰۲۱۸۸۲۴۳۸۲۸ بیمه تایم در انتخاب و خرید استفاده نمایید.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۱

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر