بیمه تایم

بیمه نازایی، ناباروری یا IVF [بررسی بیمه تولد]

بیمه نازایی
۴.۸
(۴)

با توجه به آمار، هر ساله حدود ۹۰۰ هزار ازدواج در کل کشور انجام می‌گیرد که از این تعداد ۱۵درصد از زوجین مشکل نازایی دارند. در این بین میزان آمار شهر تهران ۱۸ درصد است که بالاتر از میانگین کل کشور است و این یکی از نشانه‌های نیاز داشتن بیمه نامه‌ای برای جبران هزینه مداوای این مشکل است. با توجه به همین آمار اندک می‌توان به این نتیجه رسید که ناباروری و نازایی یکی از امراض و در واقع یکی از مشکلات اجتماعی مهمی است که بیشتر زوجین کشور با آن روبرو هستند و مهم تر از آن هم این که برای  حل این مشکل زوجین باید هزینه های زیادی را تقبل کنند.

بیمه نامه‌های درمان تکمیلی و بیمه نامه‌های درمانی پایه از قبیل تامین اجتماعی و خدمات درمانی و … مقدار بسیار اندکی از هزینه‌های ناباروری را جبران می‌کنند که این مبلغ بسیار ناچیز می باشد. برای همین در این مطلب بیمه تولد یا همان بیمه نازایی، ناباروری و یا IVF (لقاح آزمایشگاهی) را بررسی میکنیم تا ببینیم چطور می‌شود هزینه‌های نازایی را پوشش داد. همراه بیمه تایم باشید.

پیشنهاد میکنیم حتما مطلب بهترین بیمه تکمیلی برای زایمان را نیز مطالعه کنید.

 


بیمه تولد چیست؟

.بیمه تولد چیست

ناباروری می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد، عوامل ژنتیکی، بیماری‌های جسمی و جنسی و مشکلات مادر زادی ، داشتن شرایط زندگی پراسترس، مصرف غذاهای ناسالم و داروهای شیمیایی و یا شرایط کاری نامناسب و یا آلوده وو یا حوادث مختلف همانند تصادف و … موارد دیگری از این قبیل می‌توانند منجربه ناباروری در آقایون و خانم‌ها شوند. البته با توجه به پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی اتفاق افتاده تشخیص و درمان این مشکل  ارائه شده  که می‎‌تواند امیدی برای ادامه زندگی مشترک برای بسیاری از زوجین جوان باشد. که باید گفت برای استفاده از روش‌های درمان ناباروری و نازایی زوجین باید دست به جیب شوند، آن هم  مبلغ میلیون تومانی که گاهی هم به علت نداشتن پول کافی باید قید بچه را بزند.

اما هم اکنون بیمه نامه‌ای به نام بیمه تولد برای جبران هزینه های نازایی ارائه می‌شود که زوجین می‌توانند با تهیه این بیمه نامه از مزایا و پوشش‌های این بیمه نامه استفاده نمایند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که بیمه نامه تولد به صورت مستقل از بیمه نامه های درمان تکمیلی بوده و به صورت محدود و با شرایط خاص ارائه می‌شود.

 


شرایط بیمه تولد یا بیمه نازایی چیست؟

با توجه به شرایطی که بیمه تولد (نازایی) دارد، این بیمه نامه بخشی از هزینه های درمانی که برای ناباروری و نازایی و تالاسمی نوزاد هزینه می‌گردد و این هزینه‌ها توسط بیمه نامه‌های درمانی پایه جبران نشده را جبران می‌کند.

همه زوج ‌هایی که برای بار اول ازدواج نموده‌اند و بیشتر از ۴ ماه از تاریخ عقد رسمی شان در یکی از دفترخانه های رسمی نگذشته باشد و سن خانم کمتر از ۴۰ سال باشد می‌توانند این بیمه نامه را خریداری نمایند.

در تعریف بیمه تولد به افرادی نازا گفته می‌شود که بعد از یکسال مقاربت بدون جلوگیری، موفق به بچه دار شدن نشده باشند

دوره انتظار بیمه نازایی: مدت انتظاری که برای این بیمه نامه در نظر گرفته شده یک سال شمسی است که زوجین با گذشت یکسال از مدت ثبت عقد آن‌ها در دفاتر ازدواج رسمی گذشته باشد.

مدت بیمه نامه نازایی: مدت این بیمه نامه ۱۰ سال شمسی است که تاریخ شروع آن از زمان خرید بیمه نامه توسط بیمه گذار و پایان آن در انتهای سال دهم بیمه نامه و یا تولد اولین فرزند هر کدام زودتر اتفاق بیافتد می‌باشد.

 


شرایط خرید بیمه ناباروری

هر زوجی که می‌خواهد این بیمه نامه را خریداری نمایند باید هر سه شرط زیر را داشته باشند

 • هر کدام از زوجین ( خانم و آقا) باید ازدواج اولشان باشد.
 • سن خانم نباید کمتر از ۴۰ سال باشد.
 • بیشتر از ۴ ماه از عقد رسمی و ثبت عقد در دفاتر رسمی ازدواج شان نگذشته باشد.

مطلب مرتبط: بهترین طرح‌های بیمه سرطان را بشناسید


استثنائات بیمه نازایی

با توجه به شرایط بیمه تولد خسارت‌های زیر تحت پوشش این بیمه نامه نمی‌باشد:

 • هزینه اتاق خصوصی و هزینه همراه بیمار در موارد ضروری و با تشخیص پزشک معالج و تایید پزشک معتمد بیمه امکان پذیر است.
 • هزینه زایمان و سزارین، که این هزینه توسط بیمه نامه‌های تکمیلی قابل پرداخت می باشد.
 • ناباروری و نازایی‌هایی که بر اثر استفاده مواد یا تاثیر فیزیکی و شیمیایی اثرات مواد رادیو اکتیو و اثرات هسته‌ای ناشی از جنگ باشد.

 


پوشش‌های بیمه ناباروی و نازایی

پوشش‌های بیمه ناباروی و نازایی

هر فرد بیمه شده در طول داشتن بیمه می‌تواند تا سقف ۱۶میلیون تومان از پوشش های این بیمه نامه استفاده نماید. شرح پوشش‌هایی که برای این بیمه نامه ارائه می‌شود به ترتیب زیر می‌باشد:

 • جبران هزینه‌های درمان عیوب مادرزادی که منجربه ناباروری شده باشند برای هر کدام از زوجین تا سقف ۲ میلیون تومان.
 • جبران هزینه‌های درمان سرپایی یا بستری که به علت نازایی و ناباروری انجام شده باشد تا سقف ۴ میلیون تومان.
 • جبران هزینه اجاره رحم تا سقف ۴ میلیون تومان
 • جبران هزینه‌های درمان تالاسمی در نوزادان تا سقف ۴ میلیون تومان
 • جبران هزینه‎‌های آمبولانس و سایر فوریت‌های پزشکی مرتبط با درمان ناباروری تا سقف ۱۵۰ هزارتومان.

نکته: میزان فرانشیز بیمه نامه نازایی ۳۰ درصد می باشد.

 


بیشتر بدانید: راهنمای خرید بیمه دندانپزشکی


چطور بیمه نازایی یا IVF بخریم؟

 

لقاح آزمایشگاهی (IVF) روشی است که در آن سلول تخمک بالغ از زن گرفته می‌شود و با اسپرم مرد در خارج از بدن لقاح می‌یابد

برای خرید بیمه نازایی یا IVF  باید حتما بیمه تکمیلی گروهی البرز داشته باشید تا بتوانید با توجه به شرایط خاص این بیمه نامه را بتوانید تهیه نمایید. بیمه نازایی به صورت انفرادی ارائه نمی‌شود . اگر بیمه نامه تکمیلی که دارید بیمه تکمیلی البرز است می توانید درخواست دریافت بیمه نازایی را از شرکت بیمه نمایید. در واقع بیمه نازایی تنها از طریق بیمه تکمیلی البرز قابل تهیه است.

در بیمه نامه‌های تکمیلی انفرادی معمولا برای جبران هزینه های نازایی وجود ندارند، حتی بیمه درمان تکمیلی SOS  هم، چنین پوششی را ارائه نمی کند. در بین بیمه نامه‌های تکمیلی فقط بیمه نامه های گروهی با تعداد بالای ۱۰۰۰ نفر هستند که  دارای پوشش هزینه هزینه ناباروری و نازایی می‌باشند که البته سقف تعهدات این پوشش با توجه به شرایط بیمه‌ای که به آن گروه ارائه شده متفاوت می‌باشد.

 

اگر هم بیمه درمان تکمیلی ندارید می‌توانید درخواست خرید بیمه تکمیلی به صورت انفرادی در بیمه تایم ارسال کنید تا به کمک کارشناسان بخش درمان بتوانید طرح‌های مختلف بیمه درمان تکمیلی انفرادی را بررسی کرده  و اقدام به خرید بیمه تکمیلی  به صورت انفرادی با به صورت خانواده با بررسی طرح های مختلف درمانی نمایید. بیمه نامه های تکمیلی که توسط شرکت های  بیمه ای ارائه می‌شود طرح های مختلف بیمه ای با سقف تعهدات مختلف دارند و هر فرد با توجه به پوشش ها و تعهداتی که مد نظرش است می تواند بیمه درمان تکمیلی را انتخاب کرده و با ارائه مدارک لازم این بیمه نامه را از بیمه تایم خریداری نمایید.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۸ / ۵. تعداد رای ۴

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۳ comments

 • سلام خسته نباشیدبنده مدت هفده سال است که ازدواج کردم و بیمه تکمیلی دانا دارم از این که جوابگوی هزینه های ما نیست هرچند که هزینه ای که طرح شما در نظر گرفته هم جوابگو نمی باشد آیا ما میتوانیم از طرح بیمه ای شما استفاده کنیم راهنمایی بفرمائید

  • سلام خانم تاجی. شما می توانید همزمان بیمه نامه تکمیلی دیگری خریداری نمایید تا در زمان خسارت از هر دو بیمه نامه استفاده کنید. برای خرید بیمه درمان تکمیلی می تونید با شماره ۸۸۲۴۳۸۲۸ تماس بگیرید.