بیمه تایم
بیمه عمر مانده بدهکار

بیمه عمر مانده بدهکار

۵
(۱)

یکی از نگرانی‌های بانک ها و موسسات وام دهنده در بازپرداخت وام، فوت فرد وام گیرنده می‌باشد. این که با فوت فرد اقساط مانده وام را باید وراث تسویه نمایند از طرف دیگر هم انجام این پروسه ممکن است با توجه به مراحل انحصار وراثت و موارد دیگر طولانی باشد. بیمه عمر مانده بدهکار یکی از انواع بیمه عمر است که با ارائه پوشش‌های لازمه برای فرد دغدغه های طرفی را رفع کرده است.

بیمه عمر مانده بدهکار چیست؟

بیمه عمر مانده بدهکار یکی از انواع بیمه عمر می‌باشد که وام فرد بیمه شده با توجه به مبلغ و شرایط بازپرداخت ارائه می‌شود. با این بیمه نامه در صورت فوت فردشرکت بیمه‌گر مانده اقساط وام را بدون احتساب بهره به صورت یکجا با بانک یا موسسه وام دهنده تسویه می‌کند.

بیمه عمر مانده بدهکار چه پوشش‌هایی دارد؟

با توجه به شرایط بیمه نامه پوشش‌های این بیمه نامه برا فوت فرد می‌باشد. مبلغ سرمایه فوت در این بیمه نامه برابر با مبلغ وام دریافتی است که به صورت یکجا به بانک پرداخت می‌شود. علاوه بر این فرد بیمه شده می‌تواند پوشش‌های اختیاری دیگری را به بیمه نامه خود اضافه نماید، از جمله موارد زیر:

 • پوشش افزایش سرمایه در صورت فوت در اثر حادثه
 • معافیت از پرداخت حق بیمه در صورت ازکارافتادگی کامل و دائم
 • پرداخت غرامت ازکارافتادگی بر اثر بیماری

شرایط بیمه عمر مانده بدهکار

برای خرید بیمه عمر مانده بدهکار شرایط سنی متفاوتی در شرکت های بیمه برقرار است، اما معمولا سن بیمه شده و مدت بیمه نامه دو موضوع مهم در بیمه عمر مانده بدهکار می‌باشد:

 • سن بیمه‌شده باید بین ۱۳ تا ۶۵ سال باشد.
 • مدت بیمه‌نامه هم حداکثر ۱۵ سال و تا ۷۰ سالگی بیمه‌شده خواهد بود.
 • روش پرداخت حق بیمه یکجا است
 • سرمایه فوت بیمه نامه برابر وام مورد درخواست بیمه شده می‌باشد.
 • تعهد بیمه گر در صورت فوت بیمه شده برابر با پرداخت مانده اقساط آتی وام(بدون احتساب سود اقساط و اقساط معوق و جریمه‌های دیرکرد) است.

سقف تضمین بیمه عمر مانده بدهکار چقدر است؟

معمولا در صدور بیمه عمر مانده بدهکار، مدت بازپرداخت حق بیمه برای شرکت های بیمه مهم می باشد. معمولا شرکت های بیمه وام هایی که بازپرداخت آن ها بیشتر از ۵ سال است را تحت شرایطی بیمه می کنند. البته برای وام هایی که سقف آن ها تا ۲۰۰ میلیون تومان است بیمه عمر مانده بدهکار ارائه می شود و برای مبالغ نیاز به رای زنی با شرکت های بیمه دارد.

چه شرکت هایی بیمه عمر مانده بدهکار دارند؟

تقریبا همه شرکت‌های بیمه دارای این نوع بیمه نامه می‌باشند. می توانید در کنار سایر انواع بیمه عمر از قبیل بیمه عمر پاسارگاد، بیمه عمر کارآفرین، بیمه عمر ایران این بیمه نامه را داشته باشید.

محاسبه بیمه عمر مانده بدهکار

در محاسبه حق بیمه عمر مانده بدهکار، سن وام گیرنده و مبلغ وام ارتباط مستقیم دارند. مبلغ حق بیمه معمولا با توجه به اقساط وام ، سرمایه فوت درخواستی بیمه گذار، مدت بیمه نامه و سن بیمه شده و شرایط سلامتی وی محاسبه می‌شود. هر شرکت بیمه با توجه به موارد گفته شده ضریبی را در نظر می‌گیرند و مبلغ حق بیمه را محاسبه می‌کنند.

مراحل دریافت خسارت فوت در بیمه عمر مانده بدهکار

در صورت فوت فرد بیمه شده قبل از پایان تسویه اقساط وام ، شرکت بیمه با توجه به سرمایه فوت درج شده در بیمه نامه تسویه اقساط مانده را را بانک انجام می‌دهد. البته اعلام فوت فرد بیمه شده توسط بانک به شرکت بیمه باید ظرف مدت ۱۰ روز انجام شود.

روش پرداخت مبلغ غرامت فوت بیمه عمر مانده بدهکار در شرکت‌های بیمه مختلف فرق می‌کند. تعدادی از شرکت‌های بیمه تمام حق بیمه را یک‌جا برای تمام اقساط می‌گیرند. البته معمولا شرکت‌های بیمه امکان پرداخت سالانه حق بیمه را هم به بیمه‌شده‌ها می‌دهند.

مدارک پرداخت خسارت بیمه عمر مانده بدهکار

برای پرداخت سرمایه فوت بیمه عمر مانده بدهکار و تسویه وام بیمه‌شده با بانک، همراه داشتن مدارک زیر لازم است:

 • اصل یا فتوکپی تائیدشده خلاصه رونوشت فوت صادره از طرف اداره آمار
 • گواهی پزشکی قانونی یا آخرین پزشکی معالج شامل علت فوت
 • اگر فوت به‌دلیل حادثه بوده، گزارش مشروح حادثه که توسط مراجع ذیصلاح تهیه شده است

خرید آنلاین بیمه عمر مانده بدهکار از بیمه تایم

برای خرید بیمه عمر مانده بدهکار می‌توانید درخواست خریدتان را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید. با توجه به سن فرد بیمه شده و مبلغ وام مورد درخواست وی و سایر مارد دیگر مبلغ حق بیمه عمر مانده بدهکار توسط شرکت بیمه مورد نظرتان اعلام شده و با پرداخت حق بیمه، بیمه نامه فعال می‌شود. برای دریافت مشاوره می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۲۴۳۸۲۸ با کارشناسان بیمه عمر بیمه تایم تماس بگیرید تا شما را در خرید بهترین بیمه عمر همراهی نمایند.

برخی از سوالات متداول بیمه عمر مانده بدهکار

۱-اگر بیمه گذار قبل از تاریخ فوت اقساط معوق داشته باشد، آیا این اقساط هم با این بیمه نامه قابل پرداخت هستند؟

اقساط معوق، و همچنین جریمه دیرکرد اقساط معوق در تعهدات شرکت بیمه نیست.

 

۲-در صورت فوت بیمه‌شده در این بیمه‌نامه، آیا مبلغی به خانواده  یا ذینفع فرد بیمه‌شده نیز پرداخت خواهد شد؟

خیر تنها مانده اصل وام دریافتی بیمه‌گذار از بانک بدون درنظر گرفتن بهره وام، اقساط معوق و جریمه دیرکرد اقساط معوق فقط به بانک پرداخت خواهد شد.

 

۳-شروع تعهدات بیمه نامه عمر مانده بدهکار از چه تاریخی است؟

تاریخ شروع تعهدات از ساعت ۲۴ روز پرداخت حق‌بیمه در همان روز صدور بیمه‌نامه می‌باشد.

۴-آیا بیمه عمر مانده بدهکار بازنشستگی دارد؟

بیمه بازنشستگی یکی از طرح های بیمه عمر و سرمایه گذاری است که می‌توانید در این بیمه نامه مادام العمر بازنشستگی دریافت نمایید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۱

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲ comments