نماد سایت بیمه تایم

بیمه حوادث خانواده را بهتر بشناسید

بیمه حوادث خانواده

آرامش و آسایش خانواده یکی از اولویت‌های مهم زندگی همه والدین می‌باشد، از این رو سرپرستان خانواده‌ها برای فراهم کردن امنیت و راحتی برای فرزندانشان از انواع بیمه نامه می‌توانند کمک بگیرند، از جمله بیمه عمر، بیمه حوادث خانواده و بیمه درمان تکمیلی. یکی از بیمه نامه‌هایی که حق بیمه اندکی داشته و پوشش‌های مناسبی را در قالب طرح‌های مختلف ارائه می‌کند بیمه حوادث است که به صورت انفرادی و گروهی و یا به صورت خانواده انجام می‌شود. در این نوشته قصد داریم به بررسی کلی بیمه حوادث خانواده از جمله پوشش‌ها و شرایط این بیمه نامه بپردازیم.


 

بیمه حوادث خانواده چیست و چه مزایایی دارد؟

سرپرست خانواده با پرداخت حق بیمه به ازای هر یک از اعضای خانواده این بیمه نامه را تهیه می‌کنند. در این بیمه نامه هر فرد با توجه به سنی که دارد حق بیمه جداگانه ای داشته که شرکت های بیمه هر ساله سقف تعهدات را به همراه سن فرد بیمه شده به صورت جدول ارائه می کند.

بیمه حوادث از جمله بیمه نامه‌هایی می‌باشد که با پرداخت حق بیمه‌های اندک پوشش‌های ارزنده‌ای را به بیمه گذاران خود ارائه می‌کند از این رو بیمه حوادث یکی از پرطرفدارترین بیمه نامه‌هایی است که از سوی بیمه گذاران برای خانواده‌ها درخواست داده می‌شود.

 


 

انواع بیمه‌های حوادث

انواع بیمه‌های حوادث که برای افراد مختلف با طبقه شغلی و شرایط فعالیت های مختلف ارائه می‌شود که در واقع هر کدام در گروه های مختلف زیر طبقه بندی می‌شوند:

مطلب مرتبط: بیمه حوادث چه تفاوتی با بیمه مسئولیت کارفرما دارد؟


 

چه شرکت‌هایی بیمه حوادث خانواده را ارائه می کنند؟

این بیمه نامه در قالب طرح‌های مختلف توسط شرکت های مختلفی ارائه می‌شود، از جمله شرکت‌های ارائه دهنده بیمه حوادث خانواده می توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:


حتما بخوانید: بهترین بیمه عمر کدام است؟


 

پوشش‌های بیمه حوادث خانواده

با توجه به شرایط این بیمه نامه پوشش‌های زیر در طول مدت جاری بودن بیمه  نامه ارائه  می‌شود. پوشش‌های اصلی بیمه حوادث خانواده بع قرار زیر است:

علاوه بر پوشش‌های اصلی، پوشش های زیر به بیمه حوادث خانواده اضافه می‌شود که فقط برخی از شرکت‌های بیمه این پوشش‌ها را ارائه می‌کنند، این خطرات عبارتند از:


مطلب پیشنهادی: بهترین بیمه آتش سوزی منازل


 

نقص عضو و از کار افتادگی دایم و کلی در بیمه حوادث

موارد زیر نقص عضو و از کارافتادگی دایم کلی محسوب می‌شود و غرامت این موارد معادل صد در صد سرمایه بیمه شده خواهد بود:

  1. نابینایی کامل و دایم از دو چشم.
  2. از کارافتادگی دایم و کامل و یا قطع دو دست، حداقل از مچ.
  3. از کارافتادگی دایم و کامل یا قطع دو پا، حداقل از مچ.
  4. از کارافتادگی دایم و کامل یک دست و یک پا، حداقل از مچ.
  5. از دست دادن هر دو پنجه پا.
  6. قطع کامل نخاع.
  7. ناشنوایی کامل و دایم هر دوگوش.
  8. برداشتن فک پائین

موارد زیر نقص عضو و از کارافتادگی دایم جزیی محسوب می‌شود و غرامت این موارد معادل درصدی از سرمایه بیمه می‌باشد که برای هریک از اعضاء تعیین گردیده است:

تبصره: در مواردی که از کارافتادگی کامل نباشد میزان از کارافتادگی به تشخیص پزشک معتمد بیمه گر تعیین خواهد شد و شرکت بیمه غرامت مربوطه را متناسب با درصدهای مذکور پرداخت خواهد نمود.

نکته: سایر اعضاء داخل بدن به تشخیص پزشک معتمد هر شرکت بیمه با بررسی پرونده پزشکی محاسبه می‌شود.

 

استثنائات بیمه حوادث

با توجه به شرایط بیمه نامه حوادث خسارات زیر تحت پوشش بیمه نامه حوادث خانواده نمی‌باشد:


پیشنهاد خواندن: بهترین بیمه‌های تکمیلی زایمان را بشناسید


سایر پوشش‌های تکمیلی بیمه حوادث خانواده

برخی از خطرات هستند که بیمه گذار می‌تواند با موافقت شرکت بیمه و پرداخت حق بیمه اضافی در بیمه حوادث خانواده تحت پوشش قرار بگیرند، از جمله مواردی که می‌توانند با پرداخت حق بیمه اضافی تحت پوشش باشند: جنگ، شورش، انقلاب، بلوا، اعتصاب، قیام، آشوب، کودتا و اقدامات احتیاطی مقامات نظامی و انتظامی.

برای داشتن پوشش های اضافی در بیمه نامه های حوادث در هر طبقه شغلی نرخ‌های متفاوتی وجود دارد، به عنوان مثال فردی که خلبان است و فردی که سوارکاری انجام می‌دهد و کسی که کارمند اداری می‌باشد متفاوت می‌باشد.


 

میزان پرداخت خسارت در بیمه حوادث خانواده

میزان خسارت پرداختی در صورت فوت:  پرداخت عین سرمایه درج شده در قرارداد. این نکته را در نظر بگیرید که بیمه نامه های حوادث اشخاص شامل مقررات مربوط به دیه نمی شود و بر اساس سرمایه مشخص شده در تعهدات بیمه نامه در زمان حادثه خسارت پرداخت می کند.

میزان خسارت پرداختی درصورت بروز نقص عضو: باتوجه به نظریه پزشک معتمد شرکت بیمه و موارد درج شده در شرایط عمومی بیمه نامه مخصوصا جدول نقص عضو میزان خسارت محاسبه و پرداخت می شود.

 میزان خسارت پرداختی درصورت بروز هزینه های پزشکی ناشی از حادثه: هزینه های مربوطه به هزینه های پزشکی براساس تعرفه مصوب وزارت بهداشت و بر اساس صورتحساب مرجع درمانی (پزشک، بیمارستان، درمانگاه ، کلینیک و …) پرداخت خواهد شد.

در بیمه نامه های حوادث افراد بیمه شده باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر فرد دو بیمه نامه از دو شرکت بیمه داشته باشد در زمان خسارت هزینه از یک شرکت پرداخت می شود، مبلغ مابه التفاوت بر اساس هزینه های تعرفه های مصوب پرداخت می شود و یک فرد از دو شرکت نمی تواند خسارت دریافت کند.


 

نحوه پرداخت خسارت بیمه حوادث خانواده

در زمان خسارت بیمه گذاران باید در اسرع وقت با همراه داشتن مدارک زیر به شرکت بیمه مراجعه کرده و اعلام خسارت نمایند. مدارک لازم برای هر یک از پوشش ها متفاوت بوده و در هر خسارت با توجه به نوع خسارت و نوع پوشش باید مدارک به شرکت بیمه ارائه شود:

 

مدارک لازم در صورت فوت:

مدارک لازم در صورت نقص عضو کلی و جزئی ناشی از حادثه:

مدارک لازم در هزینه های پزشکی


 

خرید بیمه حوادث خانواده

برای خرید بیمه حوادث خانواده می توانید درخواست خریدتان را در سامانه بیمه تایم ثبت کرده و با دریافت مشاوره کامل و مقایسه شرایط شرکت های مختلف اقدام به خرید بیمه حوادث خانواده نمایید.

 

 

خروج از نسخه موبایل