بیمه مسئولیت پزشکان ایران

مشاوره و خرید بیمه مسئولیت پزشکان

 • Date Format: MM slash DD slash YYYY

بیمه مسئولیت پزشکان ایران از سال 1365 توسط شرکت بیمه ایران ارائه می‌شود که پوشش‌هایی را برای پزشکان و پیراپزشکان ارائه می‌نماید. بیمه نامه مسئولیت پزشکان ایران معمولا پوشش های کاملی را برای خسارات تحت پوشش این بیمه نامه به همراه دارد. در ادامه می‌خواهیم نگاه کلی به بیمه مسئولیت پزشکان ایران ، پوشش‌ها و قیمت این بیمه نامه بپردازیم:

بیمه مسئولیت پزشکان ایران چیست؟

بیمه مسئولیت پزشکان ایران یکی از انواع بیمه نامه های مسئولیت حرفه ای می باشد که خسارات ناشی از قصور و اشتباه پزشک معالج را با توجه به شرایط بیمه نامه را تحت پوشش قرار می گیرد.

پوشش‌های بیمه مسئولیت پزشکان ایران

در بیمه مسئولیت پزشکان ایران، مسئولیت حرفه‌ای پزشک در قبال بیماران بیمه می‌گردد. به عبارت دیگر اگر پزشک بغیر عمد یعنی بعلت خطا، اشتباه یا غفلت و قصور در انجام معالجه، تجویز نادرست و اعمال جراحی موجب صدمات جسمانی یا روانی یا فوت بیمار گردد و طبق قانون مسئول شناخته شود شرکت بیمه خسارت اتفاق افتاده را تحت پوشش قرار می‌دهد.

خسارت‌های تحت پوشش در بیمه مسئولیت پزشکان ایران شامل موارد زیر می شود:

 • پوشش دیه و فوت بیمار
 • نقص عضو
 • هزینه پزشکی

پوشش‌های اضافی بیمه مسئولیت پزشکان ایران

 پوشش افزایش مرور زمان (ادعای خسارت) از چهار سال به شش سال:

بر اساس ماده 11 شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان (آیین نامه شماره 82 شورای عالی بیمه )، تعهدات بیمه نامه منحصر به مسئولیت حرفه ای پزشک است که در مدت اعتبار بیمه نامه رخ دهد مشروط به اینکه ادعای خسارت در طول مدت اعتبار بیمه نامه یا حداکثر ظرف مدت چهارسال پس از انقضای بیمه نامه به شرکت بیمه اعلام شده باشد.

پزشک بیمه گذار  در بیمه مسئولیت پزشکان ایران می‌تواند با خرید این پوشش این مدت را به 6 سال افزایش یابد. میزان حق بیمه این پوشش 25 درصد حق بیمه می‌باشدکه به حق بیمه اضافه می‌شود.

پوشش زیبایی در بیمه مسئولیت پزشکان:

بسیاری از پزشکان عمومی کارهای زیبایی از قبیل تزریق ژل و بوتاکس و … را انجام می‌دهند که با انتخاب این پوشش می‌توانید خسارت‌های ناشی از عمل‌های زیبایی را تحت پوشش داشته باشید.

میزان حق بیمه اضافی این پوشش به میزان 30 درصد حق بیمه می‌باشد که به مبلغ حق بیمه نهایی اضافه می‌شود.

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران برای پزشکانی که اولین بیمه نامه شان می باشد به ترتیب زیر می باشد اما اگر تخفیف عدم خسارت دارید به میزان تخفیفا درج شده در جدول زیر می توانید از تخفیفات بیمه مسئولیت پزشکان ایران استفاده نمایید.

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران

تخفیفات بیمه مسئولیت پزشکان ایران

شرکت بیمه ایران بر اساس تعداد سال‌های عدم خسارت  و نوع پرداخت که در بیمه نامه درج شده تخفیفات زیر را در بیمه مسئولیت پزشکان ارائه می‌نماید.

تخفیفات بیمه مسئولیت پزشکان ایران

شرایط بیمه مسئولیت پزشکان ایران

 • شرکت بیمه ایران علاوه بر پرداخت دیه به زیاندیده، در برخی از بیمه نامه ها متعهد پرداخت هزینه دادرسی نیز می‌باشد البته تا سقف تعهد مندرج در بیمه نامه برای هر بیمار.
 • در صورتیکه پزشک از سوی مراجع قانونی محکوم به پرداخت دیه شود. تعهد شرکت بیمه ایران محدود به پرداخت معادل ریالی ارزانترین نوع دیه از انواع مجری مذکور در قانون دیات می باشد.
 • اگر بیمه گذار بیمه مسئولیت پزشکان دیگری داشته باشد با وجود داشتن بیمه مضاعف، ابتدا شرکت بیمه گر اول خسارت را رسیدگی و تسویه نماید منظور از بیمه گر اول، بیمه گری است که بیمه نامه صادره توسط وی از لحاظ تاریخ صدور بر بیمه نامه دیگر تقدم دارد. مسئولیت بیمه گر دوم حداکثر معادل مازاد خسارت تأدیه شده توسط بیمه گر اول میباشد.
 • پزشک بیمه گذار بدون موافقت کتبی بیمه گر حق مصالحه با زیاندیده و یا اقرار به مسئولیت را ندارد.

گروه بندی بیمه مسئولیت پزشکان ایران

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران بر اساس گروه های پزشکی و بر اساس دیه سال 1401 در جدول زیر درج شده است.

 

 

خرید بیمه مسئولیت پزشکان ایران با پوشش زیبایی

داشتن پوشش زیبایی برای بسیاری از پزشکان بسیار مهم است و از این رو بر اساس شرایط بیمه مسئولیت پزشکان ایران همه پزشکان می‌توانند با پرداخت حق بیمه اضافی پوشش زیبایی را برای انجام عمل های زیبایی از قبیل تزریق ژل و بوتاکس از بیمه مسئولیت پزشکان ایران پوشش داشته باشید.


مطلب بیشتر: بیمه مسئولیت پزشکان ایران طرح حکیم


محدوده تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان ایران

در بیمه مسئولیت پزشکان ایران تمامی مراکز درمانی مجاز سراسر کشور تحت پوشش می باشد و مطب، درمانگاه ، بیمارستان و … با آدرس های مختلف تحت پوشش این بیمه نامه می‌باشد.

اعلام خسارت بیمه مسئولیت پزشکان

اگر بیمه گذاری خسارت بیمه مسئولیت پزشکان داشته باشد باید ظرف مدت 5 روز کاری خسارت را به شرکت بیمه ایران اعلام نماید و مدارک لازم جهت تشکیل پرونده خسارت را به شرکت بیمه تحویل دهد.

مدارک دریافت خسارت بیمه مسئولیت پزشکان ایران

 • کپی برابر اصل برگه بازجویی
 • کپی برابر اصل شکوائیه بیمار
 • کپی برابر اصل شکوائیه وراث (در صورت رخ‌دادن فوت)
 • کپی برابر اصل نظریه کمیسیون پزشکی
 • کپی برابر اصل رأی دادگاه

حتما بخوانید: مهمترین معیارهای خرید بهترین بیمه مسئولیت پزشکان


استثنائات بیمه مسئولیت پزشکان ایران

 • انجام معالجه یا عمل جراحی که به تشخیص مراجع ذیصلاح خارج از تخصص پزشک باشد مگر آنکه بیمار نیاز به فوریت‌های پزشکی داشته باشد و متخصص مربوط در دسترس نباشد.
 • اگر پزشک بیمه گذار به دلیل استفاده از مسکرات و یا استعمال مواد مخدر یا داروی خواب آور تمرکز و هوشیاری لازم را برای مداوای بیمار نداشته باشد و باعث صدمه جسمی یا روانی او شود.
 • انجام امور پزشکی و درمانی که به تشخیص مراجع ذیصلاح خلاف قوانین و مقررات جاری باشد
 • هر نوع خسارتی که منشاء آن تشعشعات یونیزه کننده یا رادیواکتیو و انرژی هسته ای باشد مگر آنکه استفاده از آنها برای معالجه بیمار ضروری باشد.
 • عدم النفع
 • عمد پزشک
 • جرایم و جزای نقدی

  فرآیند پرداخت خسارت بیمه مسئولیت پزشکان ایران

در وهله اول بیمه گذار موظف است ظرف مدت 5 روز کاری خسارت را به شرکت بیمه ایران اعلام نماید.

بیمه گذار باید نامه اعلام خسارت را به واحد خسارت بیمه های مسئولیت تحویل داده و فرم اعلام خسارت را تکمیل نماید. با تکمیل این مدارک و تحویل به اداره خسارت بیمه ایران، ادامه روند پرداخت خسارت انجام می شود.

بعد از این مرحله کارشناس خسارت پرونده را بررسی کرده و صورت جلسه را تهیه می نماید.

خسارت بر اساس مدارک تحویل شده در اداره خسارت تعیین و در فرم “خلاصه مشخصات پرونده بیمه‌های مسئولیت مدنی” ذکر می‌شود. محاسبات خسارت پرداختی در پایین این فرم به طور کامل ذکر می‌شود.

بیمه‌گزار پس از مراجعه به اداره کل حسابداری و آمار و تحویل فرم “استعلام پرداخت حق‌بیمه”، فرم تکمیل شده استعلام حق‌بیمه‌های پرداختی خود را دریافت می‌نماید.

کارشناس اداره خسارت بیمه‌نامه‌های مسئولیت مدارک خسارت را بررسی می‌نماید.

خسارت قابل پرداخت بر اساس اطلاعات مندرج در فرم “خلاصه مشخصات پرونده بیمه‌های مسئولیت مدنی” بیمه‌های مسئولیت مدنی و نیز اطلاعات پرداخت‌های قبلی در سیستم اطلاعاتی سامان محاسبه می‌شود.

حواله پرداخت خسارت در 7 نسخه صادر و مهر و امضا می‌گردد. در صورتی که بیمه‌گزار بخواهد حواله پرداخت خسارت را تحویل بگیرد، باید گواهی محضری مبنی بر پرداخت خسارت به بیمه‌شده (خسارت‌دیده) را ارائه نماید).

دو برگ از حواله صادر شده و نیز فرم “مفاساحساب (رسید دریافت وجه)” به بیمه‌گزار/ بیمه‌شده/ نماینده قانونی بیمه‌شده تحویل داده می‌شود تا با ارائه آن به اداره کل حسابداری و آمار، چک خسارت خود را دریافت نماید.
بقیه برگ‌های حواله صادر شده به صورت زیر توزیع می‌گردد:

ارسال به اداره کل حسابداری و آمار

ارسال به اداره آمار و اتکایی

بایگانی در پرونده بیمه‌گزار

گزارشات زیر به صورت ماهانه در این واحد تنظیم شده و به ادارات مربوطه ارسال می‌گردد:

 • اداره کل حسابداری و آمار: آمار خسارت پرداختی ماهانه و رونوشت حواله‌های خسارت صادر شده در ماه
 • اداره کل آمار و اتکایی: آمار خسارت پرداختی ماهانه و رونوشت حواله‌های خسارت صادر شده در ماه
 • اداره نظارت بر خسارت بیمه‌نامه‌ها:‌ آمار خسارت پرداختی ماهانه و رونوشت حواله‌های خسارت صادر شده در ماه

سقف تعهدات بیمه مسئولیت پزشکان ایران

در بیمه مسئولیت پزشکان ایران، سقف تعهد بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان برای هر زیاندیده یا هر بیمار معادل مبلغ درج شده در داخل بیمه نامه است اما از نظر تعداد بیمارانی که ممکن است در طول یک سال (مدت بیمه نامه) از پزشک شکایت کنند و مطالبه خسارت نمایند هیچ محدودیتی وجود ندارد.
معمولا سقف بیمه نامه مسئولیت پزشکان تا سقف دیه ماه حرام به میزان یک دیه در بیمه نامه درج می شود.

به عنوان مثال اگر در طول مدت بیمه نامه، ده نفر بیمار بدلیل خطای پزشکی پزشک فوت کنند، شرکت بیمه ایران بابت هر نفر از آن ده نفر، دیه تعیین شده در مراجع قانونی را حداکثر تاسقف سرمایه درج شده در بیمه نامه را پرداخت خواهد کرد و در مثالی دیگر در صورت خطای پزشک،  اگر مادر و فرزند داخل شکم وی همزمان فوت کنند، دیه هر دو از محل بیمه نامه قابل پرداخت است .البته اگر سقف بیمه نامه  تا سقف دیه میزان مادر و جنین خریداری شده باشد.
نکته: در برخی از شرکت های بیمه بر خلاف ماده 12 شرایط عمومی بیمه نامه، حداکثر تعهد شرکت بیمه برای هر زیاندیده را با جمله حداکثر تعهد بیمه گر در طول مدت بیمه جایگزین میکنند و متاسفانه این جمله به شدت تعهدات و کیفیت بیمه نامه را کاهش می دهد و بیمه نامه را به یک بیمه نامه یکبار مصرف تبدیل می‌کند. بنابراین ضروری است پزشکان محترم دقت لازم را در خرید بیمه نامه داشته باشند و در تصمیم گیری خود فقط به پایین بودن حق بیمه توجه نکنند.

خرید بیمه مسئولیت پزشکان ایران

برای خرید بیمه مسئولیت پزشکان ایران، می توانید درخواست خریدتان را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید و با انتخاب گروه پزشکی مورد نظرتان می توانید بیمه نامه مورد نظرتان را خریداری نمایید.

 

پوشش زیبایی در بیمه مسئولیت پزشکان ایران تحت پوشش نمی باشد.

طرح حکیم پوشش های بیشتری نسبت به سایر طرح های بیمه مسئولیت پزشکان دارد.

خیر، این بیمه نامه فقط برای داخل کشور بوده و برای محدوده جغرافیایی ایران اعتبار دارد و برای خارج از کشور شرکت بیمه هیچگونه تعهدی در مقابل خسارت پیش آمده ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *