بیمه بدنه تعاون

یکی از شرکت‌هایی که بیمه بدنه را با قیمت مناسب ارائه می‌کنند شرکت بیمه تعاون است که با توجه به تخفیفاتی که ارائه می‌کند یکی از ارزانترین شرکت‌های بیمه در بیمه بدنه می‌باشد. در این نوشته می‌خواهیم نگاه کلی به بیمه بدنه تعاون، شرایط و پوشش‌های این بیمه نامه بپردازیم:

 

پوشش‌های بیمه بدنه تعاون

 

بیمه بدنه با چند پوشش اصلی و پوشش‌های اضافی صادر می‌شود، پوشش‌های اصلی بیمه بدنه تعاون به ترتیب زیر می‌باشد:

 • پوشش حادثه: بر اساس اسن پوشش اگر خسارتی به علت برخورد یک جسم ثابت و یا متحرک و یا به علت واژگونی و سقوط به بدنه خودروی بیمه شده وارد شود تحت پوشش می‌باشد.
 • پوشش آتش سوزی، صاعقه و انفجار: خساراتی که در اثر این خطرات به خودرو وارد می‌شود با بیمه بدنه تعاون به عنوان پوشش اصلی تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • پوشش سرقت کلی خودرو: اگر خودروی بیمه شده به سرقت برود با داشتن این پوشش خسارت بر اساس شرایط بیمه نامه قابل پرداخت می‌باشد.

پوشش های بیمه بدنه تعاون

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه تعاون

علاوه بر پوشش‌های اصلی‌، بیمه گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی برخی پوشش‌ها را به بیمه نامه خود اضافه نماید  تا پوشش‌های کاملی را داشته باشد. پوشش‌های اضافی بیمه بدنه تعاون شامل موارد زیر می‌باشد:

شکست شیشه: اگر شیشه خودروی بیمه شده به تنهایی و بدون دخالت عوامل خارجی آسیب ببیند با بیمه بدنه تعاون قابل جبران می‌باشد.

 • سقف استفاده از این پوشش %80 ارزش روز شیشه و هزینه نصب شیشه می‌باشد.

پاشیده شدن رنگ و مواد شیمیایی: این پوشش خسارت ها ی ناشی از پاشیده شدن رنگ و مواد شیمیایی و مواد روی بدنه را جبران می‌کند.

 • سقف این پوشش %90 مبلغ خسارت می باشد.

حوادث طبیعی: این پوشش خسارت‌های ناشی از وقوع حوادث طبیعی را مانند سیل، زلزله و… جبران می‌کند.

 • سقف این پوشش %90 مبلغ خسارت می باشد.

پوشش  سرقت درجای تمام قطعات:  پوشش سرقت درجا در واقع سرقت اجزاء خودرو می باشد. بیمه گذار می تواند با خرید این پوشش اگر خسارتی به علت سرقت به لوازمی از قبیل رینگ، لاستیک، سیستم صوتی و… را بیمه می‌کند و در صورتی که هر یک از این قطعات به سرقت روند شرکت بیمه غرامت آن را جبران می‌کند.

 • سقف استفاده از پوشش سرقت درجای قطعات

برای خودروهای کمتر از 300 میلیون تومان: 10% از ارزش خودرو و تا سقف 7 میلیون تومان

برای خودروهای بیشتر از 300 میلیون تومان: 20% از ارزش خودرو و تا سقف 15 میلیون تومان

نکته: قسمت متحرک یا پنل رادیوپخش تحت پوشش سرقت درجا بیمه بدنه تعاون قرار نمی‌گیرد. در صورتی که قسمت ثابت رادیو پخش به سرقت برود بیمه‌گزار باید پنل را به شرکت بیمه تحویل دهد تا خسارت را دریافت کند.

نکته: پرداخت خسارت برای چرخ به صورت یکجا است و هر یک از اجزای چرخ خودرو شامل قالپاق، رینگ و لاستیک به تنهایی تحت پوشش قرار نمی‌گیرند.

پوشش نوسانات قیمت خودرو: این پوشش برای مواردی می باشد که ارزش خودرو در بازه مدت زمان بیمه بدنه تغییر پیدا کرده (افزایش ارزش خودرو)  و خسارتی برای خودرو اتفاق افتاده باشد. معمولا پرداخت خسارت در شرکت‌های بیمه خسارت خودرو را مطابق ارزش روز وسیله نقلیه در زمان خرید بیمه‌نامه پرداخت می شود. پوشش نوسانات ارزش بازار به بیمه‌گذار بیمه بدنه  کمک می‌کند در صورت افزایش ارزش خودرو سرمایه بیمه شده نیز بالاتر برود و خسارت را بر اساس ارزش خودرو در روز حادثه دریافت نماید.

 • سقف این پوشش حداکثر تا میزان 25% ارزش روز خودرو می باشد.

ایاب و ذهاب: اگر خسارتی اتفاق بیافتد که خسارتی تحت پوشش بیمه بوده و  بیمه گذار امکان استفاده از خودروی خسارت دیده را نداشته باشد می تواند از پوشش ایاب و ذهاب استفاده نماید.

سقف این پوشش : روزانه به میزان 0.5 در هزار ارزش خودرو و حداکثر به مبلغ 15.000 تومان می‌باشد(مدت زمان استفاده از این پوشش حداکثر 30 روز در طول سال است که 3 روز اول هر حادثه به عنوان فرانشیز محسوب می‌شود).

پوشش ترانزیت: شرکت های بیمه فقط خطراتی را تحت پوشش قرار می‌دهد که در داخل کشور اتفاق افتاده باشند. با خرید پوشش ترانزیت بیمه بدنه تعاون، بیمه گذار می‌تواند برای خساراتی که در خارج از کشور رخ داده است از شرکت بیمه خسارت دریافت نماید.

 


پیشنهاد خواندن: بیمه بدنه چیست؟


تخفیفات بیمه بدنه تعاون

تخفیفاتی که شرکت بیمه تعاون برای بیمه نامه‌های بدنه ارائه می نماید به ترتیب زیر می‌باشد:

تخفیف نقدی بیمه بدنه

بیمه‌گزاران می‌توانند حق بیمه بدنه را به صورت نقدی و یا اقساط پرداخت کنند. با خرید نقدی بیمه بدنه تعاون، بیمه‌گذار از 10% تخفیف بهره‌مند می‌شود.

تخفیف خودروی صفر کیلومتر

افرادی که خودروی صفر کیلومتر دارند می‌توانند در خرید بیمه بدنه تعاون از این تخفیفات استفاده نمایند. این تخفیف برای خودروهای داخلی 60% و برای خودروهای وارداتی 70% است. تخفیف خودروی صفر کیلومتر حداکثر تا 6 ماه پس از تحویل خودرو قابل استفاده است.

تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه

اگر بیمه‌گذار بیمه بدنه دارای سابقه بیمه بدنه  بوده و خسارتی از محل بیمه بدنه نگرفته باشد می تواند از تخفیفات عدم خسارت استفاده نماید.

سال دوم عدم خسارت 25 درصد

سال سوم عدم خسارت 35 درصد

سال چهارم عدم خسارت 45 درصد

سال پنجم عدم خسارت 60 درصد

 

تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث روی بدنه

علاوه بر تخفیفات عدم خسارت بیمه بدنه، بیمه گذار می‌تواند در صورت داشتن عدم خسارت در بیمه ثالث برای خودروهایی که ارزش آن‌ها بالاتر از 300 میلیون تومان می باشد قابل استفاده می‌باشد.

 

تعداد سال‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث و میزان تخفیف قابل ارائه به ترتیب زیر می‌باشد:

1 سال 30 درصد

2 سال 30 درصد

3 سال 40 درصد

4 سال 40 درصد

5 سال 50 درصد

6 سال و بیشتر 50 درصد

 

علاوه بر تخفیفات گفته شده، تخفیفات زیر نیز توسط بیمه بدنه تعاون ارائه می‌شود:

 • خودروهایی با سال ساخت کمتر از 10 سال.
 • خودروهای بارکش با ظرفیت بار بیشتر از 5 تن.

پیشنهاد: راه‌های تخفیف بیمه بدنه


نحوه محاسبه بیمه بدنه تعاون

مهمترین موضوع در محاسبه بیمه بدنه تعاون ارزش خودروی بیمه شده است، هر چه ارزش خودروی بیمه شده بیشتر باشد حق بیمه بدنه شما بیشتر می شود. همچنین نوع اتومبیل، کاربری خودرو، تعداد سیلندر خودرو عواملی دیگری  است که در محاسبه بیمه بدنه تعاون مهم می‌باشد.

عامل دیگر که در محاسبه بیمه بدنه موثر می باشد، تعداد پوشش های اضافی این بیمه نامه است، هر چه تعداد پوشش‌های اضافی بالاتری در بیمه نامه‌تان داشته باشید بالتبع باید حق بیمه بیشتری هم باید پرداخت کنید.


حتما بخوانید: فرانشیز بیمه بدنه چیست؟


استثنای بیمه بدنه تعاون

خطرهای‌ خارج‌ از تعهد شرکت بیمه تعاون خطراتی‌ هستند که‌  منشأ بروز حادثه‌ منجر به‌ خسارت‌ شود، در این موارد شرکت بیمه تعهدی در جبران خسارات اتفاق اتفاده ندارد مگر در مواردی که بر خلاف این موضوع ثابت شده باشد. خطراتی که تحت پوشش بیمه بدنه تعاون نیستند به ترتیب زیر می‌باشد:
– خسارات‌ ناشی‌ از کهنگی‌، عدم‌ مراقبت‌ و نگهداری‌ و اسقاط اتومبیل
– هرگونه‌ آسیب‌ و خسارت‌ وارد به‌ لاستیکها، جز در زمانی‌ که‌ وسیله‌ نقلیه‌ به‌ علت‌ آتش‌سوزی ‌خسارت‌ دیده‌ باشد که‌ در این‌ حالت‌ فقط تا ۵ ۰% قیمت‌ لاستیک‌ به‌ عنوان‌ خسارت‌ پرداخت‌ خواهد شد
– زیان‌ ناشی‌ از عدم‌ استفاده‌ از وسیله‌ نقلیه‌ از زمانی‌ که‌ دچار حادثه‌ می‌شود تا زمانی‌ که‌ راه‌اندازی ‌مجدد می‌گردد
– کاهش‌ و پایین‌ آمدن‌ ارزش‌ مورد بیمه‌ براثر حادثه
– خطرات‌ جنگ‌، شورش‌ و انقلاب‌، و خسارات‌ مستقیم‌ و غیرمستقیم‌ ناشی‌ از انفجارهای‌ هسته‌ای‌ واشعه‌ یون‌زا
– خطرات‌ طبیعی‌ مانند، زمین‌ لرزه‌، سیل‌ وآتشفشان
– خسارتهای‌ عمدی‌ بیمه‌گذار
– خسارات‌ ناشی‌ از رانندگی‌ در حین‌ مستی‌ و یا تحت‌ تأثیر مواد مخدر و یا آزمایش‌ سرعت

خسارت بیمه بدنه تعاون

روند دریافت خسارت بیمه بدنه تعاون

بیمه‌گذار برای دریافت خسارت خود حداکثر 5 روز فرصت دارد تا به یکی از شعب پرداخت خسارت بیمه تعاون مراجعه کرده و فرم اعلام خسارت را تکمیل کند. سپس بیمه‌گذار باید مدارک مورد نیاز را به شرکت بیمه ارائه کند تا شرکت بیمه بتواند بر اساس آن میزان خسارت را تعیین کرده و به بیمه گذار پرداخت نماید. کارشناسان بیمه تعاون بعد از تحویل مدارک مربوطه، خودروی بیمه‌گذار را بررسی کرده و میزان خسارت را اعلام می‌کنند.

مدارک موردنیاز برای دریافت خسارت بیمه بدنه

مدارکی که بیمه‌گذار باید به شرکت بیمه تحویل دهد بسته به نوع خسارتی که اتفاق افتاده متفاوت است. به طور کلی مدارکی که بیمه‌گذار برای دریافت خسارت‌های مختلف بیمه بدنه باید ارایه دهد به شرح است:

 • تکمیل فرم اعلام خسارت بیمه بدنه تعاون
 • ارایه اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو
 • ارایه اصل و کپی بیمه‌نامه بدنه خودرو
 • سند و کارت خودرو
 • ارایه اصل و کپی گواهینامه و کارت ملی راننده
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل گزارش کلانتری یا پلیس راه در صورت وجود
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل کروکی در صورت وجود
 • ارایه اصل یا کپی برابر اصل گزارش کارشناس رسمی دادگستری در صورت وجود
 • ارایه فاکتور رسمی برای قطعاتی که تعویض شده‌اند
 • ارایه فاکتور برای هزینه‌هایی که برای نجات و یا انتقال خودرو انجام شده است

خرید بیمه بدنه تعاون

برای خرید بیمه بدنه تعاون ، با وارد کردن اطلاعات خودرو از قبیل شامل نوع، مدل و سال ساخت خودرو و مشاهده مبلغ حق بیمه و انتخاب شرکت بیمه مورد نظر ثبت سفارش شما برای خرید بیمه نامه بدنه شما انجام می شود. در مراحل ثبت‌نام، همچنین لازم است زمانی را برای بازدید خودرو خود انتخاب کنید. بر اساس این تاریخ انتخابی، کارشناس بازدید به آدرس شما اعزام می‌شود و بازدید بدنه را انجام می‌دهد. سرانجام با ثبت بازدید خودرو و صدور بیمه نامه ارسال رایگان بیمه‌نامه برای بیمه‌گذار فرایند خرید بیمه بدنه تکمیل می‌شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *